Južnokorejski proizvođač ponudio nam je pametni telefon više srednje klase koji izgledom i u pojedinim aspektima ne zaostaje značajno za top modelima. Evo naših zaključaka nakon isprobavanja uređaja
Najavljen krajem prošle, Galaxy A8 (2018) Samsungov je adut više srednje klase za ovu godinu. Izgledom i dizajnom ne zaostaje značajno za top modelima poput Galaxyja S8 i Note 8.
Aluminijski okvir povezuje dva panela stakla (Gorilla u oba slučaja) u dopadljivu i kompaktnu cjelinu glatkih bridova. Blago zaobljen, ugodan na dodir, djeluje čvrsto i solidno, sa snažnom notom profinjenosti. Ipak, kako je riječ o staklu, pripremite se na redovno čišćenje stražnjeg dijela jer je to neizbježno.
Nije težak, zadovoljavajuće je dobro balansiran i fino leži u ruci. Moguće ga je koristiti jednom rukom.
Neobičan raspored
Raspored tipki i utora neuobičajen je. Tipka za uključivanje i isključivanje je, očekivano, na desnom bridu. No, ponad nje je rešetka za zvučnik, dok su tipke za regulaciju zvuka na lijevom bridu, gdje se nalazi i jedna od dvije ladice za kartice SIM.
Gdje je druga, pitate se? Na gornjem bridu, gdje se često nalazi 3,5 milimetarski ulaz za slušalice. On je, pak, završio na donjem bridu (desno), skupa s utorom za USB-C (u sredini).
Sprijeda su dvostruka selfie kamera, LED lampica za obavijesti i uobičajeni set senzora. Straga su smjestili kameru, bljeskalicu i čitač otiska prsta.
Za što sam sve koristio Galaxy A8 (2018)?
Uz telefoniranje i slanje SMS-ova, fotografiranje te surfanje internetom, gledao sam video zapise na YouTubeu (uključujući dokumentarce i dugometražne filmove), igrao se, čitao e-knjige te snimio i obradio intervju za tportal.
Prvoklasan zaslon
Samsung je i ovog puta isporučio izvanredan zaslon. Galaxy A8 (2018) diči se izduženim SAMOLED zaslonom dijagonale 5,6 inča (14,2 centimetra) pune HD razlučivosti, s minimalnim obrubom i omjerom 18,5:9. Svijetao, živih boja, visoke razine kontrasta, odlične vidljivosti iz raznih kutova... Nema mu se što prigovoriti. Može se mjeriti s najboljima (i značajno skupljima).
Na značajku zaslona Always-on display je lako navići se. Priznajem kako mi nedostaje svaki put kad se vratim na smartfon koji ju ne podržava. U ovom Samsungovom izdanju pokazala se korisnom i praktičnom te funkcionirala besprijekorno.
No, isto se ne može reći za značajku prepoznavanja lica. Dat ću joj ocjenu dobar (3), što znači kako može proći, ali ima puno mjesta za poboljšanje. Ponekad bi me mobitel prepoznao odmah, ponekad ne bi uopće iako bi okolnosti u kojima bih ga pokušavao otključati bile vrlo slične.
Zbunile bi ga naglavne slušalice ili kapuljača na glavi, kao i pokušaji otključavanja bez naočala. Uglavnom, nije značajka na koju se možete posve osloniti, pa preporučam da dobro zapamtite PIN.
Osmojezgreni procesor Exynos 7885, podržan grafičkim čipom Mali G71 i četiri GB RAM-a, radio je većinu vremena brzo i glatko. Rekao bih kako se ovaj mobitel može bez problema nositi s većinom zadaća koje će prosječni korisnik staviti pred njega, a može se uhvatiti u koštac i s nešto zahtjevnijim igrama.
Model koji je stigao na testiranje imao je 32 GB ugrađene memorije, što bi trebalo udvostručiti. Da, moguće je proširiti memoriju karticom microSD za dodatnih 256 GB, ali 64 GB osnovne memorije trebao bi biti standard za ovu klasu uređaja.
Baterija je ugodno iznenadila
Baterija kapaciteta 3.000 mAh bila je među ugodnijim iznenađenjima. S lakoćom bi izgurala cijeli dan korištenja bez dopunjavanja, čak i u situacijama kad sam ju postavljao pred natprosječno zahtjevne zadaće. Primjerice, izdržala je dan redovnog korištenja u kojem sam uz to obavio intervju od sat vremena koristeći Galaxy A8 (2018) i potom mobitel upotrijebio kako bi razgovor pretočio u tekst.
Podrška za brzo punjenje također zaslužuje pohvalu. Nakon što sam ju u potpunosti ispraznio, baterija se napunila do sedam posto za pet minuta, 16 posto za deset, 25 posto za 20, da bi u sat vremena dosegla 79 posto. Napominjem kako je za vrijeme punjenja mobitel bio u zrakoplovnom režimu rada.
Iako smješten na čudnoj poziciji, zvučnik je zadovoljavajuće glasan, a kvaliteta zvuka prihvatljiva. Nije baš jednostavno naći prirodnu poziciju dlana kojom bi ga prigušili pri korištenju.
Dvostruka prednja kamera opremljena je senzorima sa 16 i osam megapiksela. Svaka kamera može raditi zasebno ili mogu udružiti snage u režimu rada Live Focus. Jači senzor bolji je za fotografije izbliza, slabiji će se iskazati prilikom grupnih selfija.
Live Focus će zamutiti pozadinu i istaći ono što je u prvom planu. Trik nije loš, iako je ograničenih mogućnosti i ne radi baš u uvjetima slabije rasvjete.
Stražnja kamera opremljena je senzorom od 16 MP i nudi otvor blende f/1.7 s autofokusom s kojima možete dobiti jako dobre fotografije i uz lošije osvjetljenje. Na žalost, nema optičku stabilizaciju slike pa će fotografije ponekad biti mutnije nego što bi trebalo.
Nešto stariji Android
Što se softvera tiče, Galaxy A8 (2018) nudi nešto stariji Android Nougat 7.1.1. i sučelje Samsung Experience 8.5. Dolazi s predinstaliranim setom Googleovih i Microsoftovih aplikacija, no posebno mi se svidjelo to što pri postavljanju možete odabrati koje ćete Samsungove aplikacije instalirati, a koje ne. To je pametan potez, pogotovo ako se u obzir uzme razmjerno mala količina memorije koja je na raspolaganju.
Instalirao sam niz aplikacija koje inače koristim, kao što su WhatsApp, Snapchat, Viber, Moon Reader+, Yahoo Weather, Pokemon Go...
Nije bilo zamjetnih problema u radu softvera. Posebno mi se svidjela mogućnost dijeljenja zaslona na više prozora (režim rada multiwindow), iako sam dojma kako su takve značajke ipak znatno korisnije na tablet računalima. A ima i zgodnih značajki poput pametnog mirovanja (zaslon ostaje uključen dok ga gledate), snimanja zaslona dlanom i pregleda preko cijelog zaslona na kameri.
Trebate li kupiti Galaxy A8 (2018)?
U svojoj klasi Galaxy A8 (2018) je među boljim uređajima. Odličan zaslon, elegantan izgled i izdržljiva baterija svakako su među glavnim prednostima. Procesor bi trebao dobro raditi još nekoliko godina, a s kamerama možete dobiti doista dobre selfije i druge fotografije.
S druge strane, tehnologija prepoznavanja lica i smještaj čitača otiska prsta bi mogli biti bolji.
Galaxy A8 (2018) - ključne specifikacije
Dimenzije: 149,2 puta 70,6 puta 8,4 milimetara
Težina: 172 grama
Zaslon: 5,6 inča (14,2 cm), SAMOLED, FHD, 2.220 puta 1.080 piksela, 441 ppi
Procesor: šestojezgreni Exynos 7885, Mali G71 GPU
RAM: četiri GB
Memorija: 32/64 GB (proširivo do 256 GB, microSD)
Kamere:
- stražnja: 16 MP, f/1.7, 1080p, PDAF, LED bljeskalica, video 1080 p @ 30 fps
- prednja: 16 MP + 8 MP, f/1.9, 1080p
Baterija: 3.000 mAh, nezamjenjiva, podrška za brzo punjenje
Povezivanje: WiFi, A-GPS, Bluetooth 5.0, USB-C (USB 2.0), FM radio
Senzori i ostalo: čitač otiska prsta, brzinomjer, žiroskop, senzor blizine, kompas, barometar; dvije kartice SIM; otporan na vodu i prašinu (IP68)
Boje: crna, siva, zlatna
Cijena: od 3.799 kuna
Ustupio: Samsung