TEHNO PREPORUKE

Sedam savjeta za sigurno korištenje besplatnog interneta u hotelima i kafićima

30.06.2017 u 14:07

Bionic
Reading

Dobro je imati besplatan pristup internetu, ali treba imati na umu kako te mreže nisu uvijek sigurne za korištenje. Stoga poduzmite ove mjere predostrožnosti

Često možemo koristiti besplatne ili razmjerno jeftine javno dostupne Wi-Fi mreže u kafićima, restoranima, hotelima, klubovima, zračnim lukama...

Dobro je imati besplatan pristup internetu, ali treba imati na umu kako te mreže nisu uvijek sigurne za korištenje. Stoga poduzmite ove mjere predostrožnosti.

Postavite dobru obranu

Prva crta obrane vašeg računala su vatrozid (firewall) i dobar antivirusni softver. Vatrozid drži na oku promet prema i od vašeg računala, pa ga stoga svakako trebate uključiti.

Koristite li operativni sustav Windows, kliknite na izbornik Start pa zatim na Control Panel. Potražite sličicu višebojnog štita kako bi otvorili centar za sigurnost i provjerili je li vaš firewall aktivan. Ako je označen zelenom bojom, uključen je. 

Korisnici Maca trebaju otvoriti System Preferences i kliknuti na Sharing pa zatim na Firewall.

Trebate također provjeriti je li sigurnosni softver kojeg koristite osvježen zadnjim nadogradnjama te ga redovno osvježavati svaki dan dok ste na putu. 

Pazite spajate li se na pravu mrežu

Besplatne Wi-Fi mreže često traže lozinku kako bi se mogli spojiti na njih. Dobit ćete ju od osoblja ili će biti ispisana na, recimo, računu. 

Provjerite spajate li se doista na bežičnu mrežu objekta u kojem se nalazite ili njenog zlog brata blizanca koji će pokrasti vaše podatke, možda i preuzeti vaše računalo. 

Budite oprezni i sa stranicama za logiranje jer i one mogu biti lažne. Provjerite odgovara li URL adresa onoj koju objekt nudi. Ako niste načisto je li sve u redu, provjerite s osobljem.

Izbjegavajte dijeljenje podataka

Klonite se web odredišta za dijeljenje podataka kao što su Lime Wire i Morpheus, koja nude softver na besplatno preuzimanje. U paketu bi mogli dobiti i računalne viruse te zlonamjerni softver poput Petye. Općenito, izbjegavajte radnje koje omogućavaju vašem računalu komunikaciju s drugim računalima. 

Iskopčajte računalo dok ga ne koristite

Smanjite rizike tako što ćete računalo odspojiti s interneta dok ga ne koristite.

Izbjegavajte financijske transakcije

Kupovina i provjeravanje stanja bankovnog računa online dok ste na javnoj Wi-Fi mreži nije dobra ideja.  Ako baš morate, provjerite koristi li web odredište na kojem namjeravate poslovati sigurniji mrežni protokol https (pogledajte na početku adrese) te ima li mali zeleni lokot ispred nje  

Koristite VPN

Virtualne privatne mreže (virtual private networks, VPN) su računalne mreže koje omogućavaju siguran i zaštićen pristup udaljenim poslužiteljima tako što enkriptiraju vaše aktivnosti online i čine ih drastično teže dostupnima zlonamjernim hakerima.  

Mijenjajte često lozinke

Ti isti zlonamjerni hakeri koriste javne Wi-Fi mreže kako bi se dokopali lozinki i drugih osjetljivih podataka. Otežat ćete im posao ako lozinke mijenjate često i ako ih je teško pogoditi te ako koristite različite lozinke za pristup različitim servisima, preporučuju u tvrtci za računalnu sigurnost Norton