Jeff Bezos želi uspostaviti redovnu liniju za dostavu na nama najbliže veće nebesko tijelo u svemiru jer je uvjeren kako je to ključno za nastanak i razvoj ljudskih kolonija
Prvi čovjek Amazona Jeff Bezos želi početi dostavljati pakete na Mjesec. Vlasnik privatne tvrtke za svemirska putovanja Blue Origin sastavio je i odaslao interni dokument u kojem tvrdi kako će dobra usluga opskrbe biti ključna za uspostavu funkcionalnog ljudskog naselja na Mjesecu.
Blue Originov dokument objavio je američki Washington Post, koji je u Bezosovom vlasništvu. U njemu šef Amazona izražava nadu kako će nagovoriti američku svemirsku agenciju NASA-u na razvoj 'poticaja privatnom sektoru za demonstraciju komercijalne usluge dostave tereta na Mjesec do 2020. godine', što bi svemirsku inačicu Amazonove usluge Prime učinilo mogućom.
Opisana je i nova letjelica Blue Moon koja bi mogla ponijeti do 4,5 tone tereta te sletjeti na Mjesečev suncem obasjan Južni pol
Dokument je navodno dostavljen na samo nadležnima u NASA-i, već i prijelaznom timu američkog predsjednika Donalda Trumpa, ne bi li Blue Origin dobio početnu prednost u nadolazećim projektima isporuke na Mjesec.
Ne čudi što se Bezos i Amazon nastoje izboriti za što bolje startne pozicije. Nakon što je za administracije predsjednika Baracka Obame bio prilično zanemaren, zanimanje za istraživanje našeg najbližeg svemirskog suputnika ponovno je u porastu.
Šef Tesle i SpaceXa Elon Musk već je najavio kako planira poslati letjelicu s ljudskom posadom (i to turistima) u orbitu oko Mjeseca do kraja iduće godine, a navodno je i Trumpova administracija zainteresirana za pronalaženje jeftinijih i bržih načina kako doći do njega i nazad prije no što im istekne mandat.
NASA je već počela istraživati je li izvedivo ubrzati lansiranje letjelice s ljudskom posadom, tako da ju pošalju do Mjeseca i nazad već tijekom 2018. umjesto 2021. kako je prethodno bilo planirano.
Blue Origin ne želi se, doduše, baviti ljudima već se fokusira na isporuku alata i opreme za naseljenike. Letjelica Blue Moon mogla bi biti opremljena istom tehnologijom koja je omogućila Blue Originovoj raketi New Shepard pet uspješnih lansiranja i prizemljenja tijekom prošle godine.
Bezos želi prisvojiti sletište blizu kratera Shackleton na Južnom polu Mjeseca. Idealno je zato što je gotovo stalno obasjano Suncem, što će biti važan izvor energije, a u blizini je i voda koju je moguće korisiti kao izvor sastavnog dijela raketnog goriva.
Hoće li moći prisvojiti parkirno mjesto na Mjesecu? Dvojbeno je. Sporazum o svemiru koji je trenutno na snazi priječi države u prisvajanju nebeskih tijela, ali nije baš posve razrađen. Sunčana mjesta na Mjesecu su potencijalno vrijedne nekretnine, a redovno parkiranje komada opreme na njima moglo bi efektivno značiti prisvajanje.
Više: Verge