MLADI TALENTI

Solarne maskice za mobitel, robotizirani autići za pošumljavanje i platforma za recikliranje namještaja: Inovacije učenika srednjih tehničkih škola oduševile stručni žiri

28.11.2022 u 13:39

Bionic
Reading

Održiva rješenja za svakodnevne potrebe već dugo su u fokusu javnosti, no danas su inovativna rješenja za naše ekološke probleme popularnija i potrebnija nego ikad. Zelene tehnologije uključuju inovacije poput čiste energije, pročišćavanja otpadnih voda, gospodarenja otpadom i sličnih. Prepoznavši važnost zelenih tehnologija u poslovanju pokrenut je projekt GreenTech Entrepreneurship Challenge kroz suradnju Lean Startup Hrvatska i Startup Macedonia. Svoja zelena rješenja i prototipe predstavilo je ukupno 200 učenika kroz 2 države i 10 škola u Makedoniji i Hrvatskoj

GreenTech Entrepreneurship Challenge je natjecanje za učenike viših razreda tehničkih srednjih škola s ciljem osmišljanja inovacija u području zelene tehnologije i razvoja poduzetničkog načina razmišljanja kroz praktičan rad. Projekt se istovremeno provodi u hrvatskim i makedonskim srednjim školama te je sufinanciran sredstvima programa Europske unije Erasmus+.

Infobip ugostio mlade inovatore

Natjecanje se odvijalo na predivnoj lokaciji Infobipovog Campusa u Zagrebu. Infobipova direktorica globalnih internih komunikacija i ESG-a, Martina Rizman Matić, učenicima je poželjela dobrodošlicu, a Tihana Tea Mušica mlade je inovatore provela kroz campus. Učenike su oduševili moderni 'open space' uredi, vreće za sjedenje, ogromna terasa i kantina, ali i njihov zeleni pristup i društveno odgovorno poslovanje.

Najuspješnije timove odabrala je stručna komisija u sastavu:

  • Predrag Samardžija, Zagrebačke otpadne vode - upravljanje i pogon
  • Tihana Tea Mušica, Infobip
  • Erica Svetec, Zelena Energetska Zadruga
  • Goran Ladišić, Projekt 02
  • Mario Špadina, Sea Cras

Stručni žiri svoj je zadatak shvatio ozbiljno, pa su tako timovima postavili brojna pitanja. Goran Ladišić iz Projekta O2 razvija osviještenost o potrebi zaštite šuma pa je tako imao pitanja o Karpling autiću za pošumljavanje. Učenici su se našalili kako bi uređaj u budućnosti mogao biti svojevrsna 'konkurencija' ovom hvale vrijednom projektu te im je Goran potom udijelio nekoliko savjeta.

Mario Špadina, koji i sam inovira u području greentecha, izrazio je oduševljenje projektima srednjoškolaca te ozbiljnosti kojima su pristupili rješavanju ovih zadataka. Ovaj mladi kemičar i inovator napomenuo je kako bi ovakvih događaja trebalo biti više te da je ovakav tip edukacija budućnost obrazovanja.

Erica Svetec iz Zelene Energetske Zadruge prokomentirala je 'začarani krug' čovjekova utjecaja na klimatske promjene te utjecaja klimatskih promjena na čovjeka te još jednom upozorila kako ovo nije problem budućnosti, već pitanje i problem sadašnjosti koji treba osvijestiti pomoću ovakvih projekata.

GreenTech Entrepreneurship Challenge
  • GreenTech Entrepreneurship Challenge
  • GreenTech Entrepreneurship Challenge
  • GreenTech Entrepreneurship Challenge
  • GreenTech Entrepreneurship Challenge
  • GreenTech Entrepreneurship Challenge
    +3
GreenTech Entrepreneurship Challenge Izvor: Licencirane fotografije / Autor: GreenTech Entrepreneurship Challenge

Srednjoškolci pronašli rješenja za izazove današnjice

U Hrvatskoj su u izazovu sudjelovale pet škola: Srednja škola Krapina, Tehnička škola Čakovec, Elektrostrojarska škola Varaždin, Industrijska obrtnička škola Slatina i Tehnička škola Virovitica. Učenici su imali priliku izabrati jedan od tri izazova te kroz pet tjedana osmisliti rješenje na sljedeća pitanja:

1. Kako iskoristiti neiskorištenu energiju iz otpadnih voda?

2. Kako zaštiti šume i povećati pošumljavanje koristeći tehnologije?

3. Kako povećati upotrebu obnovljivih izvora energije za proizvodnju električne energije u Hrvatskoj?

Nakon pet tjedana edukacija  o osnovama procesa osmišljanja poduzetničkog pothvata i razvoja inovacija te razumijevanju i ulozi zelenih tehnologija u vlastitoj struci i školovanju, na Infobipovom campusu održala se velika završnica projekta - GreenTech Entrepreneurship Challenge Demo dan. Učenici iz 12 najuspješnijih timova sa školskih natjecanja imali su priliku suočiti se s ostalim odabranim timovima iz drugih škola za novčane nagrade u vrijednosti od 5.000 eura koje su osigurale Zagrebačke otpadne vode - upravljanje i pogon te Infobip.

Tako su učenici razvili brojne prototipe, od solarne maskice za mobitel, sustava za grijanje zgrada iskorištavanjem otpadnih voda, Carpling autića za pošumljavanje te aplikacije koja pomoću kružne ekonomije reciklira namještaj te istovremeno obećava sadnju jednog stabla za svaku narudžbu.

No učenici nisu stali samo na prezentacijama, već su otišli korak dalje i napravili prototipe. Tako je žiri mogao provjeriti puni li solarna maskica uistinu mobitel, kako izgleda autić za pošumljavanje te na koji način funkcionira inovativni sustav za grijanje zgrada iz otpadnih voda. Iako odluka nije bila nimalo laka, nagrade su naposljetku odnijela 3 tima: Fu(rni)ture!, GreenPipe i GreenHeat.

Nakon dodjele nagrada, stručni žiri kratko je prokomentirao projekte. Svakom timu nagradu je dodijelio pripadnik tvrtke koja primjenjivost projekta vidi u svom poslovanju. Tako je Predrag Samardžija učenike pozvao u pogon Zagrebačkih Otpadnih Voda - upravljanje i pogon, kako bi na primjeru vidjeli sustav sličan onome kojega su sami osmislili te istražili mogućnost karijere. Ostali članovi žirija podržali su njegovu inicijativu i sami pozvali ove mlade inovatore da provedu dan u njihovim poduzećima.

Filip Stipančić iz Lean Startup Hrvatska zatvorio je GreenTech Entrepreneurship Challenge zahvalivši se svim sudionicima. Također je najavio kako će se ovaj projekt provoditi i u 2023. godini u još većem opsegu, te pozvao mlađe generacije učenika tehničkih škola da budu pokretači pozitivnih promjena koje žele vidjeti.