Istraživači pri MIT-ju vjeruju kako su na dobrom putu ka stvaranju i razvoju prve svjetske potpuno čvrste litij-ionske baterije. Zašto je to bitno? Pa, takve baterije bi mogle pohranjivati više električne energije
Litij-ionska baterija u vašem pametnom teelfonu izgleda kao solidan komad plastike koji proizvodi energiju. Otvorite li ju i pogledate pobliže, vidjet ćete kako je u njoj i tekućina.
Litij-ionske baterije, naime, sastoje se od više dijelova: dvije čvrste elektrode odvojene polimerskom membranom natopljenom elektrolitom u tekućem ili želatinastom stanju.
Istraživači pri MIT-ju vjeruju kako su na dobrom putu ka stvaranju i razvoju prve svjetske potpuno čvrste litij-ionske baterije. Zašto je to bitno? Pa, takve baterije bi mogle pohranjivati više električne energije. Rezultate istraživanja objavili su u časopisu Advanced Energy Materials.
Tim predvođen studentima Frankom McGroganom i Tusharom Swamyjem istraživao je mehaniku litij-sulfida, koji bi mogli jednog dana zamijeniti tekućinu kao stabilniji i čvršći oblik elektrolita zbog manje pojave dendrita na slojevima elektrolita.
Naišli su na značajnu prepreku: sulfid je toliko osjetljiv na sobne uvjete da ga se ne može koristiti u eksperimentima u kojima će biti u doticaju sa zrakom. Kako bi ga testirali, uronili su ga u kupku od mineralnog ulja.
Ustanovili su kako materijal puca pod uvjetima visokog naprezanja 'poput stakla'. Polazeći od te spoznaje, mogli bi izraditi nove baterijske sustave.
Više: Mashable