Sve vrste baterija pa i one s najmodernijom elektronikom imaju vrlo ograničen rok trajanja. Neovisno o tom je li riječ o baterijama u pametnim telefonima, prijenosnicima ili pak električnim automobilima, one imaju određeni broj ciklusa nakon kojeg ih valja zamijeniti jer im svojstva postaju sve gorima. Radom i eskperimentima doktorandice Myae Le Thai otkriven je proces koji bi baterijama osigurao 'praktički neograničen rok trajanja'
Ne treba ni spominjati koliko bi to bolje rješenje bilo od potrebe za reciklažom baterija iz svih izvora. UCI (University of California at Irvine) znanstvenici možda su na tragu jednog od najbitnijih otkrića vezanih uz baterije. Već godinama rade na nano-žicama u baterijama, posebno zanimljivim zbog svojih izvrsnih električnih svojstava. Međutim, nano-žice imaju i jedan veliki problem - vrlo su osjetljive te ne podnose kontinuirano pražnjenje i punjenje baterija u kojima se nalaze.
Doktorandica Mya Le Thai možda je našla rješenje. U jednom od svojih pokusa na zlatnu nano-žicu nanijela je sloj manganovog dioksida, a cijeli sklop je okružila elektrolitom od posebnog gela. Kombinacija se pokazala iznimno pouzdanom - na testovima je sustav izdržao 200 tisuća ciklusa kroz tri mjeseca, bez gubitka kapaciteta i bez oštećenja struktura nano-žica.
'Mya se igrala i premazala cijelu stvar vrlo tankim slojem gela i počela s ciklusima. Otkrila je da je samo korištenjem ovog gela mogla izvesti stotine tisuća ciklusa bez gubitka iti malo kapaciteta', izjavio je Reginald Penner, šef odjela za kemiju na UCI. 'Ovo je ludo, jer ovakvi sustavi obično otkažu vrlo dramatično nakon svega pet do sedam tisuća ciklusa', dodao je.
Istraživači smatraju da gel 'plastificira' metalni oksid u bateriji pruža joj fleksibilnost, što pak sprečava pucanje nano-strukture. Praktički se svi dosadašnji sustavi kojima temelj čine nano-žice mogu osnažiti na više od 100 tisuća ciklusa, korištenjem spomenutog gela umjesto standardnog elektrolita, smatraju istraživači. Rezultat svega ovoga bi mogla biti izrada baterija koje mogu trajati cijelu vječnost, neovisno o tome je li riječ o primjenu u svemirskim brodovima ili pametnim telefonima.