Diljem svijeta mreži se pristupalo sporije zbog napada koji je uslijedio nakon svađe boraca protiv spama s tvrtkom koja se bavi hostingom. Policije u pet država istražuju što se dogodilo
Spamhaus je neprofitna organizacija sa sjedištima u Londonu i Ženevi koja nastoji pomoći pružateljima usluge e-pošte pri filtriranju spama i drugog neželjenog sadržaja.
Kako bi to mogla ostvariti, sastavlja bazu podataka poslužitelja za koje je poznato da se koriste u zlonamjerne svrhe.
Nedavno su tako blokirali servere koje održava Cyberbunker, nizozemska tvrtka za web hosting koja kaže kako će na svojim strojevima držati sve što nema veze s dječjom pornografijom i terorizmom. Sven Olaf Kamphuis, navodni glasnogovornik te tvrtke, poručio je kako je Spamhaus zlorabio svoju poziciju i ne bi trebao odlučivati što može i ne može ići na internet.
U Spamhausu tvrde kako je za napad odgovoran upravo Cyberbunker, u suradnji s kriminalnim bandama iz istočne Europe i Rusije, te kažu kako je to bio udar bez presedana.
Steve Linford, direktor te organizacije, BBC-u je rekao kako su bili pod opsadom dulje od tjedan dana. Koristili su oprobanu metodu DDoS, kojom se žrtvu preplavljuje ogromnom količinom internetskog prometa, sve dok se njeni poslužitelji potpuno ne zaguše.
U ovom slučaju meta su bili poslužitelji za DNS, infrastruktura koja spaja nazive domena s brojčanom adresom koju koristi internetski protokol. Linford tvrdi kako bi sličan napad, s vršnim opterećenjem od 300 gigabita po sekundi, na dulje vrijeme onesposobio sajtove britanske vlade.
Obično to opterećenje iznosi oko 50 gigabita po sekundi. Spamhaus se uspio oduprijeti zahvaljujući tome što mu je infrastruktura raspršena na više zemalja, a u pomoć im je priskočilo i nekoliko kompanija, poput Googlea.
Napad je utjecao i na internetske usluge globalno upravo zbog dosad neviđenog intenziteta napada.