STUDENTICA TEODORA KOLAK:

'Svijet se mijenja, zato je važno da i u digitalnom dobu zavolimo cjeloživotno učenje'

Bionic
Reading

Pod egidom 'Nitko ne smije biti zapostavljen' (Leaving no one behind) u prijestolnici Poljske, Varšavi, od 21. do 26. srpnja održano je četvrto izdanje 'Ljetne škole za žensko vodstvo u digitalnom dobu' – dio European Leadership Academy kompanije Huawei, s ciljem edukacije o tehnologiji te osnaživanja i razvoja talenata žena u Europi

U protekle tri godine kroz edukacije za žensko vodstvo u digitalnom dobu prošlo je više od 100 djevojaka, a Hrvatska je jedina zemlja čije su polaznice dva puta pobijedile u tom programu. U prvom izdanju Dalia Alić osvojila je glavnu nagradu – Future Leader Award – a dvije godine kasnije u Španjolskoj je pobijedila Rina Bogdanović.

Iz Huaweija ističu da to naglašava uspjeh i kvalitetu sudionica iz Hrvatske, stoga smo ovom prilikom razgovarali s Teodorom Kolak, Slavonkom koja je postala dio Huaweijeve ljetne škole, i to unatoč velikoj konkurenciji i velikom broju prijava. 'Prijavila sam se dva puta i uspjela upasti treći put - treća sreća', kaže nam Teodora. A upravo se tom idejom vodi ova mlada i ambiciozna žena - odustajanje za nju nije opcija, a u svakom 'neuspjehu', kaže, vidi poticaj da nastavi stremiti svom cilju.

Već na početku preddiplomskog studija ekonomije pokazivala je, kaže, interes i strast za sudjelovanje u međunarodnim projektima, revno ih prateći na internetu. Bila je, među ostalim, u ljetnoj školi u organizaciji Sveučilišta u Indoneziji, koja je zbog pandemije održana online, a slobodnu godinu nakon preddiplomskog studija iskoristila je da stekne iskustvo sudjelujući u zanimljivim projektima, konkretno u svemirskom biznisu. To je Teodoru, naime, odvelo u Prag, gdje se upoznala s razvojem i inovacijama u brzorastućoj svemirskoj industriji.

'Što god studirate, možete to povezati s nekom drugom industrijom'

'Razvijaju se novi poslovi, nove industrije koje trebaju različite profile ljudi. Sviđaju mi se pomalo uobičajene stvari koje mi omogućuju da više toga povezujem. Što god studirate, možete to povezati s nekom drugom industrijom - to je moja poruka studenticama. Završila sam preddiplomski studij i imam znanje o biznisu i financijama, što sam uspjela povezati sa svemirskom industrijom. Ona je, uz tehnologiju, postala novo područje mog interesa', kaže Teodora.

Osvrnuli smo se i na protekli tjedan, tijekom kojeg je 29 sudionica sudjelovalo u različitim panelima, predavanjima, inspirativnim sesijama i radionicama. 'Imali smo organizirane radionice programiranja, što je puno pomoglo nama koji nismo imali to predznanje, no želimo učiti i povezati to s različitim industrijama. Fakulteti nam daju temelje, no na nama je da budemo poduzetni, prepoznamo što nas zanima i isprobamo različite stvari. Međutim moramo biti spremni i na neuspjehe. Za Huaweijevu školu prijavila sam se dva puta, a poslala sam motivacijski video te treći put i uspjela upasti. Treba biti uporan', kaže naša sugovornica.

Ljetna škola za žensko vodstvo u digitalnom dobu
  • Ljetna škola za žensko vodstvo u digitalnom dobu
  • Ljetna škola za žensko vodstvo u digitalnom dobu
  • Ljetna škola za žensko vodstvo u digitalnom dobu
  • Ljetna škola za žensko vodstvo u digitalnom dobu
  • Ljetna škola za žensko vodstvo u digitalnom dobu
    +5
Ljetna škola za žensko vodstvo u digitalnom dobu Izvor: Licencirane fotografije / Autor: Isabel de Oliveira

Sudionice dolaze iz različitih sredina i znanstvenih područja, uključujući inženjerstvo, medicinu, humanističke i društvene znanosti, no predstavnici Huaweija istaknuli su da ih ujedinjuje želja da naprave razliku.

Njih 29 predstavlja 27 država članica Europske unije, uz šest zemalja zapadnog Balkana te Ukrajinu. Sve ih je odabrao neovisni žiri te su dobile Huaweijeve stipendije za pohađanje škole. 

U ljetnoj školi učili su, kaže nam Teodora, o poduzetništvu, umjetnoj inteligenciji, održivosti, a potom ta znanja mogli iskoristiti i u praksi. Pritom naša sugovornica ističe da joj se najviše sviđa to što su im mentori i stručnjaci u svakom trenutku na raspolaganju i 'što dolaze iz različitih zemalja, s bogatim iskustvom u različitim sektorima'. 'Uključeni smo u sve rasprave i projekte, radimo u timovima, a svaki dan nam osobni mentor daje povratnu informaciju o našem individualnom napretku. Tako nam istovremeno daju priliku da koristimo vještine koje ovdje razvijamo', ističe Teodora, dodajući da joj se najviše svidjela radionica o sredstvima EU-a.

'Mnogi ne znaju dovoljno o tome kako povući sredstva za neki projekt ili startup', ističe Teodora, a u Varšavi je predstavila projekt, na kojem je radila sa svojim timom, povezivanja umjetne inteligencije i rodne ravnopravnosti.

A što nakon škole? Teodora ove jeseni upisuje vrlo zanimljiv diplomski studij - izgradnju postindustrijskih gradova. 'Radi se o zanimljivoj kombinaciji; studij okuplja stručnjake iz različitih područja, od arhitekata i urbanista pa sve do kreatora politika. Svaki semestar održavat će se u drugoj europskoj zemlji, a sve kreće iz Njemačke', kaže nam Teodora.

'Neuspjeh nije loš'

Voljela bi se, kaže, u budućnosti baviti projektima za boljitak društva, putovati te istražiti različite industrije i opcije. A pritom djevojkama iz Hrvatske preporučuje da se prijave za Huaweijevu školu kako bi, kaže, naučile više o sebi, stekle nove vještine i iskoristile priliku da uče od vrhunskih stručnjaka.

'Neuspjeh nije loš; on treba biti poticaj za napredak. Ponekad vidimo uspjeh drugih i mislimo da to nikad nećemo ostvariti, no svačiji put je različit, a na nama je da slijedimo svoju intuiciju i pokušamo nove stvari, da budemo odvažni. Zahvalna sam na prilici za sudjelovanje u ovom leadership programu. Puno hvala Berti Herrero, osnivačici i idejnoj začetnici projekta, te potpori Huaweijeva tima!

Ovaj projekt bio je predivno putovanje učenja i pronalaženja vlastitog glasa. Tijekom ovog tjedna svaka radionica, svaki panel i masterclass stručnjaka iz različitih industrija pomogli su nam da produktivnije surađujemo, efikasnije komuniciramo i raširimo krila! Svijet se mijenja, ali važno je da i u digitalnom dobu pronalazimo načine da zavolimo cjeloživotno učenje te suradnju', zaključuje Teodora.

Berta Herrero za tportal:

Herrero je u razgovoru za tportal priznala da gaji posebnu ljubav prema Lijepoj Našoj:

'Hrvatska je doista jedna od najljepših zemalja na svijetu, a često sam ljetovala na vašoj obali. Međutim ne volim Hrvatsku samo zbog njezine ljepote; primijetila sam nešto posebno kod Hrvatica - pune su snage i otpornosti, ne odustaju, žele da se čuje za njih, imaju stav. Mislim da biste trebali biti ponosni na žene u svojoj zemlji. Dokaz tog uspjeha su i dvije pobjednice našeg programa - Dalia i Rina.

Važno je istaknuti i da su mnogi muškarci u Hrvatskoj veliki zagovornici ravnopravnosti. To je doista važno jer ako želimo jednakost, ne možemo to učiniti same, potrebna je suradnja žena i muškaraca da to postignemo. Čestitamo Hrvatskoj na svim uspjesima i napretku i veselimo se nastavku suradnje!'