WASP-39 b

Teleskop James Webb otkrio je prvi egzoplanet čija atmosfera sadrži ugljični dioksid

26.08.2022 u 08:54

Bionic
Reading

Webbovi napredni instrumenti omogućili su detaljniju analizu 700 svjetlosnih godina udaljenog planeta

NASA-in teleskop James Webb snimio je prve dokaze prisutnosti ugljičnog dioksida u atmosferi planeta izvan našeg sustava. Ovo promatranje plinovitog diva koji se kreće oko zvijezde slične Suncu udaljene 700 svjetlosnih godina od Zemlje pruža važne uvide u sastav i formiranje planeta. Otkriće prihvaćeno za objavu u časopisu Nature, pruža dokaze da će Webb u budućnosti moći otkriti i mjeriti ugljični dioksid u atmosferama manjih kamenitih planeta.

WASP-39 b je vrući plinoviti div sa otprilike 1/4 mase i 1.3 većim promjerom od Jupitera. Njegova ekstremna pahuljastost rezultat je visokih temperatura koje sežu do oko 900 celzijevih stupnjeva, piše NASA.

POGLED PREMA NEBU

[FOTO] Plinoviti div ne prestaje iznenađivati: Jeste li znali ove fascinantne činjenice o Jupiteru?

Pogledaj galeriju

Za razliku od hladnijih i kompaktnijih plinovitih divova kakve imamo u našem sustavu, WASP-39b kreće se jako blizu svojoj zvijezdi - na udaljenosti jednakoj jednoj osmini one između Merkura i Sunca (zbog čega završava jedan krug u nešto više od četiri zemaljska dana). Otkriće ovog planeta u 2011. bilo je temeljeno na suptilnim promjenama u jačini svjetla tijekom prolaska planeta ispred zvijezde.

Dosadašnja promatranja teleskopima Hubble i Spitzer u atmosferi su otkrila prisutnost vodene pare, natrija i kalija, a Webbovi napredni infracrveni senzori potvrdili su i prisutnost ugljičnog dioksida.

  • +7
NASA je ugasila teleskop Spitzer - ovo su njegove najljepše fotografije Izvor: Licencirane fotografije / Autor: NASA

Promatranje plinovitog diva WASP-39 NIRSpec prizmom samo je dio opširnijeg istraživanja planeta uz pomoć većeg broja Webbovih instrumenata, kao i promatranje dva druga planeta. Istraživanje koje je dio programa Early Release Science dizajnirano je da zajednici istraživača egzoplaneta čim prije pruži robusne podatke snimljene Webbom.

'Cilj nam je analizirati promatranja u sklopu Early Release Sciencea čim prije te razviti alate otvorenog izvora koje može kristiti cijela znanstvena zajednica' kaže Vivien Parmetier, istražiteljica sa sveučilišta Oxford.

'Ovo suradnicima diljem svijeta omogućava lakši rad te osigurava da promatranjem dobijamo najtočnije moguće znanstvene rezultate', zaključila je.