Vrhovni sud SAD donio je u petak odluku kojom se dopušta stupanje na snagu kontroverzne zabrane TikToka. Odluka dolazi unatoč prigovorima vlasnika aplikacije, kineske kompanije ByteDance, koja tvrdi da zabrana krši Prvi amandman američkog Ustava. No taj je argument odbio najviši sud u zemlji, što znači da TikTok sada mora pronaći odobrenog kupca za američku verziju aplikacije ili slijedi gašenje aplikacije SAD-u. TikTok u SAD-u bilježi više od 170 milijuna korisnika
Sud je donio odluku bez potpisanog mišljenja i bez neslaganja među sucima. Ključni razlog za ovu odluku bile su zabrinutosti za nacionalnu sigurnost, koje je istaknula administracija predsjednika Joea Bidena.
Naime, smatra se da TikTok, zbog svojih veza s Kinom, predstavlja ozbiljnu prijetnju sigurnosti SAD-a. Sud je podržao te tvrdnje, navodeći kako platforma prikuplja 'opsežne osobne informacije' od svojih korisnika, javlja CNN.
Prijetnja nacionalnoj sigurnosti
Administracija predsjednika Bidena iznijela je dva glavna argumenta protiv TikToka. Prvi je bio strah da bi kineska vlada mogla iskoristiti podatke američkih korisnika kao potencijalni materijal za ucjenu.
Drugi argument odnosio se na mogućnost manipulacije sadržajem na platformi kako bi se promicali narativi korisni za kinesku vladu. Sud je istaknuo da TikTok 'ne osporava da vlada ima važan i dobro utemeljen interes u sprečavanju Kine da prikuplja osobne podatke desetaka milijuna američkih korisnika'.
'Prikupljanje i analiza podataka uobičajena je praksa u ovom digitalnom dobu. Ali razmjeri i osjetljivost TikToka prema kontroli stranih neprijatelja, zajedno s golemim količinama osjetljivih podataka koje platforma prikuplja, opravdavaju različito postupanje kako bi se riješile zabrinutosti vlade za nacionalnu sigurnost', navodi se u odluci suda.
Politički odjeci odluke
Odluka Vrhovnog suda stavila je dodatni pritisak na novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa, koji bi trebao preuzeti dužnost samo nekoliko dana nakon što zabrana stupi na snagu.
Trump je u intervjuu za CNN izjavio kako će upravo on donijeti konačnu odluku o tome hoće li zabrana biti provedena ili izmijenjena. 'Na kraju sve ovisi o meni, pa ćete vidjeti što ću učiniti', rekao je Trump, nagovještavajući mogućnost odgode zabrane kako bi TikTok imao više vremena za pronalazak američkog vlasnika.
Kongres je ranije preporučio da ByteDance proda TikTok američkoj kompaniji kako bi se riješile sigurnosne zabrinutosti. Međutim, kineska kompanija nije pokazala spremnost na prodaju, što dodatno komplicira situaciju.
Prema zakonu, predsjednik ima mogućnost produljenja roka zabrane za 90 dana, ali to zahtijeva dokaz o značajnom napretku u pregovorima o prodaji. Trenutno nema javno dostupnih informacija koje bi upućivale na takav napredak.