Među brojnim uspješnim kompanijama i pojedincima u IT industriji - perjanici hrvatskog gospodarstva, kako joj često tepaju - izdvojili smo kandidate iz tri tvrtke koji su svojim uspjesima i projektima lani obilježili hrvatsku tech scenu
Treću godinu zaredom tportalova nagrada Vizionar godine bit će dodijeljena u pet kategorija – tech, gospodarstvo, društvo, kultura i sport - uz posebnu krovnu nagradu.
Kao i lani, Vizionar je krenuo okupljanjem tportalovih 100 - sto ključnih suradnika, komentatora, sugovornika, analitičara i kroničara medija koji utječu na sadržaj news portala nominiralo je svoje kandidate za vizionare godine u svakoj pojedinačnoj kategoriji.
Zatim je odabrano troje kandidata s najviše nominacija u svakoj kategoriji. Glavni žiri glasat će o njima, izabrati pobjednike u svih pet kategorija te krovnog vizionara za 2025. godinu. Proglašenje dobitnika održat će se na svečanoj konferenciji 19. veljače u Zagrebu.
U kategoriji tech finalisti su Ivan Jelušić, Vlatko Matijević i Srđan Kovačević (Orqa), Mario Vuksan i Tomislav Peričin (ReversingLabs) te Daniela Jović, voditeljica projekta CroCube.
Ivan Jelušić, Vlatko Matijević i Srđan Kovačević - Orqa
Osječka tvrtka Orqa u nekoliko je navrata, otkako postoji, potvrdila status tvorca najboljih videonaočala za upravljanje dronovima na svijetu, a one su, samo godinu dana nakon što je osnovana 2019., prodane u nekoliko tisuća komada u više od 50 zemalja. Orqa mjesečno proizvodi i prodaje tisuće komponenti za dronove i samih letjelica, radijskih sustava, naočala za pilote i kontrolera.
U prosincu 2024. tvrtka je objavila da je osigurala 5,8 milijuna eura u seed rundi financiranja, predvođenoj jednim od najvećih američkih venture capital fondova - Lightspeed Venture Partners, uz sudjelovanje Radius Capitala (SAD), Decisive Pointa (SAD) i postojećeg investitora Day One Capitala (Mađarska). Uz tu će investiciju, najavili su, otvoriti tvornicu dronova u SAD-u.
'Ovo financiranje omogućit će nam ostvarivanje puno ambicioznijeg tehnološkog plana i pozicionirati Orqu kao vodećeg dobavljača tehnologija za bespilotne sustave na Zapadu. Ne gradimo samo 'zapadni DJI', već želimo razviti snažan i otporan ekosustav zapadnih dobavljača naprednih bespilotnih sustava za obrambene i aplikacije Enterprise', rekao je izvršni direktor tvrtke Srđan Kovačević.
Još jedna važna inicijativa čiji je Orqa dio je Defensphere, estonsko-hrvatski startup koji izrađuje rješenja na tržištu obrambenih tehnologija. Početkom 2021. s estonskim partnerima osnovali su startup koji razvija napredna rješenja u području 'situacijske svijesti za oklopna vozila'. U toj su specifičnoj niši debitirali sustavom Vegvisir, namijenjenim oklopnim vozilima, čijoj posadi omogućuju vidljivost bojišnice bez izlaska posade iz vozila kako bi provjerila okruženje. To je prvi sustav namijenjen oklopnim vozilima koji za vizualizaciju koristi FPV videonaočale.
Krajem travnja 2022. godine Orqa je (ponovno) potvrdila status svjetskog lidera u području razvoja tehnologije pogleda iz prvog lica (FPV) stjecanjem 100 posto udjela u švicarskom ImmersionRC-u, čime je došlo do jedne od najvažnijih poslovnih akvizicija u industriji FPV dronova.
Mario Vuksan i Tomislav Peričin - ReversingLabs
Inženjeri Mario Vuksan i Tomislav Peričin, veterani kibernetičke sigurnosti, osnovali su 2009. startup ReversingLabs u unajmljenom stanu u Zagrebu. Više od desetljeća ta je tvrtka jedan od lidera u kibernetičkoj sigurnosti. Sjedište joj je u Cambridgeu u SAD-u, u kojem imaju odjele za marketing, prodaju, upravljanje produktima i financije, o čemu se brine Vuksan, dok im se razvojni ured, koji vodi Peričin, nalazi u Zagrebu.
Upravo u glavnom gradu Hrvatske ReversingLabs je izgradio najveću bazu podataka o računalnim virusima na svijetu. Usto u uredu u Zagrebu razvijaju sigurnosna rješenja za najveće svjetske tvrtke iz gotovo svih sektora te ih 'naoružavaju' u borbi protiv kibernetičkih napada. Godine 2021. našli su se i na popisu top 10 black unicorna, tvrtki koje se bave kibernetičkom sigurnošću i imaju potencijal doseći tržišnu vrijednost od milijardu američkih dolara.
Spectra Assure, sigurnosni proizvod IT kompanije ReversingLabs koji pogoni umjetna inteligencija, lani je u SAD-u nagrađen zlatnim odličjem Globee u kategoriji sigurnosti lanca nabave softvera.
Prikupili su dosad više od 80 milijuna dolara u dvije investicijske runde. U prvoj, 2017., najveći fond rizičnog kapitala Trident Capital i američka banka J.P. Morgan Chase uložili su u ReversingLabs 25 milijuna dolara. Četiri godine kasnije, u kolovozu 2021., zaključili su i drugi krug financiranja u visini od 56 milijuna dolara, a koji je vodio Crosspoint Capital Partners, tvrtka koja je usredotočena na kibernetičku sigurnost, privatnost i softversku infrastrukturu.
Daniela Jović - CroCube
Hrvatska je ušla u elitno zvjezdano društvo zemalja koje su ostvarile svoje prve svemirske korake. U subotu 21. prosinca prošle godine, u 12.34 prema hrvatskom vremenu, lansiran je prvi hrvatski satelit CroCube iz američke svemirske baze Vandenbergh u Kaliforniji, i to raketom Falcon 9 tvrtke SpaceX Elona Muska. Riječ je o nanosatelitu, prvom sastavljenom i registriranom u Hrvatskoj, kockici simboličnih crveno-bijelih boja. Priču kockastog satelita možete pratiti i putem aplikacije CroCube.
Hrvatska se tako pridružila popisu od 80+ zemalja s vlastitim satelitom u svemiru. Kilogram težak, veličine 10x10x10 centimetra i oznake 9A0CC, CroCube je zamišljen kao satelit koji će u orbiti provesti dvije godine i pomoću dvije kamere fotografirati planet Zemlju i Hrvatsku. Zemlju će obići 16 puta u danu na visini od oko 510 kilometara, a u tri, četiri obilaska bit će iznad Hrvatske. Iza CroCubea neće ostati svemirski otpad jer će naposljetku ući u atmosferu i izgorjeti.
A sve to ne bi bilo moguće bez kapetanice misije Daniele Jović.
Slovačka tvrtka Spacemanic i Društvo za edukacije izvan okvira (EVO) partneri su misije CroCubea, za čije je lansiranje ona možda i najviše zaslužna kao operativna direktorica Spacemanica jer je zadužena za administrativne poslove, prodaju i marketing. Rodom je iz Slovačke, no oduvijek je, još dok je s roditeljima ljetovala na Jadranu, sanjala o životu u Hrvatskoj. To se prije 13 godina i obistinilo – spakirala je kofere i doselila se ovdje.
Najprije je živjela na moru, no ubrzo se preselila u Zagreb, među ostalim zbog poslovnih mogućnosti. U svemir se zaljubila i ne tako davno, kad je osjetila da je vrijeme za promjene, nakon što je 11 godina provela u telekomunikacijama.
Tri godine nakon što je prvi put posjetila Spacemanic, uz puno truda i učenja postala je operativna direktorica tvrtke te je posebno raduje to što u svom poslu ima doticaj s NASA-om, SpaceX-om te Europskom svemirskom agencijom.