horizontalna komunikacija

Ukrajinci se protiv Rusa bore i informacijama: 'Naše oružje su računala'

19.12.2022 u 18:27

Bionic
Reading

Informacije igraju ključnu ulogu u ukrajinskoj obrani od ruske agresije, a njihova će važnost i dalje rasti, čini se

Brojni prizori rata u Ukrajini djeluju kao da su iz Prvog svjetskog rata, s mrežama blatnih rovova i razorenim krajolicima. Ali ovaj je sukob također test za budućnost ratovanja, u kojoj će informacije i njihovo širenje u obliku spremnom za korištenje na razini pojedinog vojnika biti ključne za pobjedu ili poraz.

Ukrajinci vjeruju da im prednost daje to što imaju mlađu, manje hijerarhijskim odnosima opterećenu političku kulturu, kao i to što - za razliku od Rusa - horizontalno komuniciraju na bojištu.

Dosad su postavili šest središta za svijest o situaciji, a sedmi je u pripremi na području Donbasa. Često ih sele zbog sigurnosnih i logističkih razloga, no neki od njih dobit će trajni dom, napravljen po mjeri ispod zemlje, tijekom ovog mjeseca.

Inovacijski centri za obradu informacija

Za softverske pakete poput Delte, što se koristi za bolji pregled situacije i previđanje pokreta neprijateljskih postrojbi, brine se inovacijski centar, čije se redove popunjava u velikoj mjeri iz dobrovoljačke organizacije operatora dronova Aerorozvidka (zračno izviđanje).

Inovacijski centri su svojevrsno javno-privatno ulaganje, u kojem je više prisutan agilan način rada, popularan u brojnim IT tvrtkama, nego stroga vojna hijerarhija.

  • +8
Rat u Ukrajini Izvor: EPA / Autor: SERGEI ILNITSKY

Delta je predstavljena državama članicama NATO-a krajem listopada ove godine. U razvoju je od 2015., a intenzivno se koristi tijekom zadnje četiri godine, tijekom kojih je velik broj članova Aerorozvidke postao dijelom inovacijskih centara.

U njima su radionice za bespilotne letjelice, u kojima inženjeri razvijaju bolje mehanizme ispuštanja bombi na komercijalnim kvadrokopterima. Dijelove za mehanizme i bombe izrađuju koristeći 3D printere.

Tu su i odjeli za obavještajni rad temeljem podataka prikupljenih iz otvorenih izvora, u kojima mladi ljudi skrolaju po ogromnom broju objava ruskih vojnika na društvenim mrežama te izvlače datume, lokacije i druge podatke iz njih pa ih prosljeđuju u Deltu.

Informacije također pristižu od satelitskih snimki NATO-a, što je temelj za zemljovid bojišnice, snimki dronova koje svakodnevno pristižu te fotografija i informacija od doušnika koji rade iza ruskih položaja.

Za pobjedu je potrebna promjena

Sve te informacije završavaju u slojevima mape bojišnice u Delti, a koja koristi satelitsku konstelaciju Starlink za slanje i primanje podataka.

Češljajući mapu, analitičari traže naznake prema kojima bi mogli odrediti što Rusi iduće spremaju. Svaki inovacijski centar svakodnevno priprema sažetak najnovijeg razvoja događaja na području koje pokriva. U 18 sati održava se sastanak tijekom kojeg se rekapitulira dan i raspravlja o zaključcima.

Ukrajinci su svjesni toga da se moraju promijeniti kako bi mogli poraziti puno većeg i jačeg protivnika. Ta transformacija nije bila jednostavna. Tijekom 2020. godine generali su čak bili ugasili Aerorozvidku. Ponovno je, na inicijativu ukrajinskog ministarstva obrane, uspostavljena tek nekoliko mjeseci prije ruske invazije.

Centar za svijest o situaciji u Donbasu zadnji je uspostavljen djelomično zbog otpora u vojsci, što je plaćeno manjkom koordinacije i prijateljskom vatrom. No ono dosad postignuto bilo je dovoljno da bi svojom povezanosti i agilnosti stekli prednost u odnosu na Ruse.

Delta tek treba biti službeno prihvaćena u ukrajinskim oružanim snagama. Idući korak je postavljanje časnika za Istar, što je kratica za obavještajni rad, nadzor, otkrivanje ciljeva i izviđanje (intelligence, surveillance, target acquisition, and reconnaissance) u stožere i na razini brigada, nakon čega će uslijediti formiranje zasebne bojne Istar, piše Guardian.