MINDPONG

[VIDEO] Musk se pohvalio: Majmun igra Pong pomoću uma

09.04.2021 u 10:14

Bionic
Reading

U najnovijem YouTube videu kompanije poznate po razvoju sučelja između mozga i strojeva moguće je vidjeti majmuna koji, sudeći prema autorima, kontrolira videoigru putem misli

Neuralink, kompanija specijalizirana za razvoj neuralnih sučelja objavila je video na YouTubeu u kojem možemo vidjeti majmuna koji navodno kontrolira videoigru pomoću misli.

Riječ je o Pageru, devetogodišnjem makaku kojem su tamošnji znanstvenici u glavu ugradili Nerualink čip šest tjedana prije snimanja videa. Prvo su ga naučili igrati videoigre pomoću joysticka u zamjenu za frape od banane koji je mogao piti kroz metalnu slamku. Dok je to radio, Neuralink je snimao informacije o aktivnosti neurona te naučio da predvidi kretnje ruke. Nakon što su snimili ponašanje, znanstvenici su majmunu oduzeli joystick, no on je unatoč tome mogao kontrolirati igru pomoću misli.

Izvor: Društvene mreže / Autor: Neuralink

Ova vrsta znanstvenog izvješća je u najmanju ruku nekonvencionalna. Videi poput ovog obično služe kao dodaci pisanim izvješćima koji se nakon toga objavljuju u znanstvenim časopisima. Ti sadržaji uključuju znanstvene podatke koje mogu provjeriti drugi znanstvenici - nešto što Nerualinkov 'dokaz' nema, pojašnjava Verge.

S druge strane, ovakav scenarij nije nezamisliv - već smo svjedočili paraliziranom čovjeku koji je pomoću implantata (koji nije proizveden u Nerualinku) koristio robotsku ruku pomoću koje je pio pivu. Pong je također vrlo čest alat za testiranje sučelja između mozga i strojeva - Matthew Nagle je 2006. postigao sličnu stvar nakon četiri dana igranja.

Musk je u srpnju 2019. izjavio da majmun već može kontrolirati računalo pomoću implantata Neuralink. Od tad smo vidjeli demonstracije Neuralinka ugrađenog u svinje, dok danas možemo čitati tvitove u kojima vlasnik Tesle i jedan od najbogatijih ljudi na svijetu govori o budućnosti gdje će osoba sa neuralinkom na Twitteru moći brže slati objave od 'konkurencije' koja koristi palčeve. Neuralink će, napisao je u drugom tvitu, iz neuralinka u glavi moći slati podatke neuralinkovima u drugim dijelovima tijela čime će, primjerice, 'paraplegičarima vratiti mogućnost hodanja'.