pametne opeke

Višenamjenski građevinski materijali: Obične cigle pretvaraju u baterije velikog kapaciteta

13.08.2020 u 14:14

Bionic
Reading

Američki znanstvenici pretvorili su cigle u punjive baterije koje mogu poslužiti za skladištenje energije. Tradicionalne crvene cigle pretvorili su u 'superkapacitore', kondenzatore velikog kapaciteta. To bi moglo potaknuti razvoj raznih višenamjenskih građevinskih materijala

Najobičnije opeke mogu se pretvoriti u jedinice za skladištenje energije, navodi se u časopisu Nature Communications. Ove 'pametne cigle' se uz malo preinake i fizikalnog znanja koristiti poput baterija i služiti za spremanje električne energije kojima će se napajati razni uređaji.

Opeka se kao građevinski materijal koristi tisućama godina, ali rijetko je pronašla neku drugu primjenu. Zidovi i građevine napravljene od opeke same po sebi zauzimaju veliki prostor pa bi ih se moglo bolje iskoristiti kad bi imali dvostruku svrhu, pomislili su znanstvenici i dali se na posao.

Julio D´Arcy i njegovi kolege sa Washingtonovog sveučilišta in St. Louisu pretvorili su cigle u 'superkapacitore'. Oni koriste poroznu strukturu cigle kako bi je ispunili provodnim polimerom zvanim PEDOT i tako je pretvorili u elektrodu koja pohranjuje energiju.

Crveni pigment u ciglama - željezni oksid, odnosno hrđa - ključan je za pokretanje reakcije polimerizacije. I tako se na kraju ciglom direktno napaja LED.

Proračuni sugeriraju da bi zidovi napravljeni od ovih opeka mogle pohraniti znatnu količinu energije. Ovaj bi rad, vjeruju autori, mogao potaknuti i razvoj višenamjenskih građevinskih materijala kojima bi dodana vrijednost bila mogućnost skladištenja električne energije.