COMBISOVA KONFERENCIJA

Želite posao u domaćem IT-u? Studirajte pet godina

Bionic
Reading

Tijekom okruglog stola 'ICT u zemlji nogometa i turizma' vođena je rasprava oko više tema - konkurentnosti, poslovnih iskoraka u inozemstvo, strategije ulaganja, izazova u zapošljavanju i percepcije IT-ja u Hrvatskoj i inozemstvu

Na temu iskoraka na međunarodno tržište Ivan Gabrić, predsjednik uprave Combisa, ustvrdio je kako je Combisu i nadalje ambicija razvijati poslovanje u inozemstvu, no nikako se ne smije zanemariti domaće korisnike i domaće tržište. Inozemstvo je strateška odrednica, a Hrvatska platforma za razvoj novih rješenja i usluga, rekao je Gabrić.

Upitan koliko je tržišna utakmica u Hrvatskoj fer, Gabrić je odgovorio: 'Ništa u životu nije fer. Jači pobjeđuju. Srećom, postoji glupost jačih i tehnologija se jako brzo mijenja, pa se otvaraju prostor i prilike za nove igrače. Praktično svaka godina je natjecanje za sebe.'

Saša Kramar, predsjednik uprave Iskona, naglasio je i važnost razvoja svjesnosti o digitalizaciji što je potkrijepio podatkom da je 80 posto hrvatskih čelnika, prema ovogodišnjem ispitivanju, digitalizaciju navelo kao najvažniju odrednicu u razvoju svojih poduzeća.


Jozo Džakula, direktor IT-a u Konzumu istaknuo je kako je Konzum trenutačno okrenut razvijanju online poslovanja te da na njemu intenzivno rade. 'Konzum ima svoj web shop već desetak godina i to nije ništa novo, lako ga je koristiti i koristi se, no sada ga pokušavamo postaviti kao najbolju svjetsku praksu. Budućnost je online, samo je pitanje vremena kada će doći do snažnijeg rasta web prodaje', rekao je Džakula.

Željko Pavić, član uprave FINA-e među važnim projektima naveo je projekt međunarodne razmjene vjerodajnica sa Slovenijom, koji je započeo, a za koji očekuje da će se uskoro proširiti i na regiju.

'Fina nije ista tvrtka u odnosu prije pet godina, pogotovo kad je IT u pitanju. Modernizirali smo se hardverski i softverski, bavimo se projektima kojima se gotovo nitko ne bavi u Europi', istaknuo je.

Svih pet tvrtki iz kojih dolaze panelisti redovno zapošljavaju svake godine, što zbog širenja poslovanja, što zbog odljeva kadrova. Pri zapošljavanju se prednost daje mlađim ljudima sa završenih pet godina fakulteta, kao i kadrovima s konkretnim znanjima i iskustvima. Iz onog što smo imali prilike čuti suradnja s fakultetima i drugim obrazovnim institucijama uglavnom nije idealna, ali nastoji ju se poboljšati.


Osvrćući se na izazove u zapošljavanju i zadržavanju IT stručnjaka Slaven Dobrić, član uprave Allianza Zagreb, istaknuo je kako su kolege iz IT-ja najzahvalniji, najinteligentniji, najkvalitetniji ali i najzahtjevniji zaposlenici.

'Svaki dan s njima razgovaramo kako bismo osigurali kvalitetu, a više je čimbenika vezano uz njihovo zadovoljstvo. To su dijeljenje istih vrijednosti s tvrtkom u kojoj rade, plaća koja je većinom određena tržištem, mogućnost za dodatnom edukacijom te izazovnost projekata jer nitko ne želi raditi na zastarjeloj tehnologiji', rekao je.

Kramar je istaknuo kako je Iskon od početka privlačio zaposlenike ponajprije time što je nudio priliku za eksperimentiranje i rad na tehnologijama koje su drugdje slabo zastupljene. Fluktuacija zaposlenika nije mala, ali Kramar to ne smatra problemom.

'Ljudi su odlazili i za do deset puta veću plaću. Bilo tko od nas učinio bi isto na njihovom mjestu. Sretan sam što sam imao priliku raditi s tako raznovrsnim stručnjacima', pojasnio je, dodavši kako studenti tehničkih i inih fakulteta i danas samostalno dolaze u Iskon kako bi stekli iskustvo na konkretnim projektima. 'Uvijek ih nastojimo uključiti', rekao je.

Panelisti su se složili oko ocjene kako hrvatski ICT nema izgleda - ali ni potrebe - biti prepoznatljiv u mjeri u kojoj su to hrvatski nogomet ili turizam. Snage i kapaciteta za ozbiljniji utjecaj na globalnom tržištu nemamo, niti se možemo mjeriti sa zemljama koje na raspolaganju imaju ogroman broj specijalista i stručnjaka, spremnih na rad po znatno nižim cijenama.