KEMIJSKA FUNKCIJA

Znate li od čega spavanje čisti vaš mozak?

18.10.2013 u 11:58

Bionic
Reading

Mozak koristi spavanje kako bi se očistio od toksina koji su se u njemu nakupili tijekom napornog razmišljanja, pokazalo je novo američko istraživanje

Studija objavljena u časopisu Science utvrdila je da se stanice mozga tijekom sna stežu kako bi otvorile procijepe između neurona i omogućile protok tekućina za ispiranje.

Rezultati također ukazuju na mogućnost da bi nedovoljno čišćenje nekih otrovnih proteina moglo uzrokovati određene degenerativne bolesti u mozgu.

Jedno od ključnih pitanja kojim se vode svi istraživači sna je zašto životinje spavaju kada im to onemogućuje da se zaštite od predatora?

Neka ranija istraživanja utvrdila su psihološke funkcije sna, odnosno da spavanje ima važnu ulogu u utvrđivanju pamćenja i učenju. Međutim, tim iz Medicinskog centra sveučilišta u Rochesteru vjeruje da je čišćenje jedna od njegovih primarnih kemijskih funkcija.

'Mozak ima na raspolaganju ograničene količine energije, a čini se da mora odabrati između dvaju različitih funkcionalnih stanja - budnog i svjesnog ili uspavanog, ali pročišćavajućeg', rekla je dr. Maiken Nedergaard. 'Možete to zamisliti kao kućnu zabavu. Možete zabavljati goste ili čistiti kuću, no ne možete raditi obje stvari istovremeno', dodala je.

Nova studija nadovezuje se na prošlogodišnje otkriće koje je pokazalo da mozak ima cijelu 'vodovodno-kanalizacijsku' mrežu za odvodnju otpadnih materijala koja je nazvana glimfatički sustav. Na temelju snimaka mozgova miševa znanstvenici su utvrdili da je on 10 puta aktivniji kada životinje spavaju.

Glija stanice, koje čine oko 50 posto zapremine mozga i održavaju na životu neurone, tijekom sna se skupljaju. Time se povećava prostor među neuronima što omogućuje veći protok tekućina za ispiranje otrova.

Dr. Nedergaard kaže da je ovaj proces vitalan za opstanak organizma, međutim, čini se da je nemoguć za budnog stanja. Autorica studije pretpostavlja da mozak tijekom velikog pranja gubi previše energije da bi istovremeno obrađivao informacije.

Nakupljanje otpadnih proteina u mozgu ključni je uzrok odumiranja živčanih stanica, odnosno neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimera i Parkinsona. Znanstvenici smatraju da bi nova istraživanja mogla otkriti postoji li neka veza između problema sa sustavom čišćenja i ovih oboljenja. Neke ranije studije pokazale su da nedostatak sna može pridonijeti razvoju Alzheimera i demencije.