brod jadran

Abazović odbio Grlića Radmana: Raspolažemo svojom imovinom kako mislimo da treba

04.08.2023 u 13:18

Bionic
Reading

Crnogorski premijer Dritan Abazović kazao je u petak da pitanje vezano uz školski brod "Jadran" ima širi kontekst i da od njega ne treba raditi dnevnopolitičku temu.

Abazović je, odgovarajući na pitanja crnogorskih novinara da prokomentira prosvjednu notu koju je hrvatsko ministarstvo vanjskih poslova uputilo jučer Crnoj Gori zbog obilježavanja devedeset godina školskog broda 'Jadran', rekao da je službena Podgorica samo za održiva rješenja, ali da “Hrvati moraju znati da Crna Gora raspolaže svojom imovinom na način na koji misli da treba”.

“Tu smo da razgovaramo i čujemo sve argumente, ali proslava 90 godina broda Jadran je nešto što je u našoj nadležnosti i prema tome se treba na taj način ophoditi", kazao je Abazović. Istaknuo je da ne želi upućivati kritike i "vatrene strelice" prema hrvatskoj strani.

"Ukoliko možemo na jedan dostojanstven, prijateljski, susjedski i bratski način  iznalaziti rješenja, tu smo. Do tada, ministarstvo obrane Crne Gore i ostala ministarstva će imovinom raspolagati na način na koji misle da je najprimjerenije", rekao je crnogorski premijer, čija je vlada već skoro godinu u tehničkom mandatu, nakon što joj je u kolovozu prošle godine izglasano nepovjerenje u parlamentu.

Crna Gora od prošlog tjedna nizom događaja obilježava 90. godišnjicu broda, zbog čega je hrvatsko Ministarstvo vanjskih i europskih poslova u noti izrazio „najoštriji prosvjed”. 

"Svojatanje tuđe imovine protivno je uobičajenim uzusima, međunarodnom pravu i europskim vrijednostima za koje se je Crna Gora opredijelila", stoji u priopćenju ministarstva. 

Službeni Zagreb je pozvao Podgoricu da prioritetno pristupi bilateralnom rješavanju sudbine tog broda, „simbola višestoljetne hrvatske pomorske tradicije”, te da dotad izbjegava jednostrane aktivnosti koje su suprotne nastojanjima da se u duhu dobrosusjedskih odnosa, načelima poštivanja i međunarodnog prava pronađe trajno rješenje. 

Šezdesetak metara dugačak bijeli jedrenjak izgrađen je 1933. i od tada do 1991. bio je upisan u flotne liste hrvatskih luka. Na remont u Crnu Goru otplovio je 1991., tada upisan u matičnoj luci Split, i do danas je u toj zemlji.

Hrvatsko ministarstvo podsjetilo je u jučerašnjem priopćenju da Ugovor o pitanjima sukcesije daje pravni okvir i obvezuje države nastale raspadom SFRJ da riješe pitanje vojne imovine, pa očekuje da Crna Gora potvrdi vlasništvo Hrvatske nad tim brodom te joj ga preda. 

To će pitanje ostati redovita tema svih bilateralnih sastanaka između dviju susjednih država i Hrvatska će nastaviti ustrajati na povratku jedrenjaka, navelo je ministarstvo.