Ilham Alijev, predsjednik Azerbajdžana, razljutio se na francusku vladu i neće putovati na skup pod okriljem Europske unije i sastanak s premijerom Armenije koji je potvrdio da će ipak doputovati, prenose u srijedu agencije
Alijev je razmatrao sudjelovanje u četvrtak na peterostranom sastanku u Granadi u Španjolskoj s čelnicima Francuske, Njemačke, Armenije te s predsjednikom Europskog vijeća Charlesom Michelom.
Petorka bi trebala razgovarati o budućnosti regije Gorski Karabah nad kojom je Azerbajdžan preuzeo punu kontrolu munjevitom vojnom akcijom 19. rujna te bi trebala obnoviti mirovne pregovore između Azerbajdžana i Armenije.
Pozivajući se na neimenovane izvore, azerbajdžanska novinska agencija AP prenosi da se Alijev neće odazvati što njegov ured nije službeno potvrdio.
Prema APA-i, Alijev je želio da na sastanku bude i Turska, saveznica Azerbajdžana, čemu su se usprotivile Francuska i Njemačka.
"Ozračje protiv Azerbajdžana", osjetilo se među potencijalni sudionicima, rekao je izvor.
Baku posebno zamjera Francuskoj što je zauzela "proaermensko stajalište" i odlučila opskrbiti Erevan vojnom opremom.
Francuska šefica diplomacije Catherine Colonna razgovarala je u utorak u Erevanu s Pašinjanom, što je bio prvi posjet nekog zapadnog ministra toj regiji otkako je Azerbajdžan preuzeo Karabah.
Azerbajdžansko ministarstvo vanjskih poslova osudilo je komentare ministrice Colonne koja je izrazila potporu teritorijalnoj cjelovitosti Armenije.
Azerbajdžan neće sudjelovati u budućnosti ni na kakvim razgovorima koji bi uključivali Francusku, no otvoren je za trostrane sastanke Baku-Erevan-Europska unija, prenosi APA.
Armenski premijer potvrdio je da će putovati u Španjolsku, koja trenutačno predsjeda Europskom unijom, bez obzira na Alijevo povlačenje, objavila je armenska vlada u srijedu.
Ruska novinska agencija Interfax citirala je Pašinjanove riječi da bi žalio ako bi propustio priliku za razgovor s Alijevim.
S druge stane, armenski premijer izložen je snažnim kritikama i prosvjedima stanovnika koji traže njegovu ostavku kriveći ga za gubitak Karabaha i egzodus etničkih Armenaca iz te regije.
Pašinjan je rekao da je spreman podnijeti odmah ostavku ako bi to normaliziralo stanje u zemlji, ali po njegovu uvjerenju ostavka bi samo pogoršala situaciju, prenijela je državna agencija Armenpress.
Od pada Karabaha više od 100.000 etničkih Armenaca izbjeglo je iz Karabah i potražilo utočište u Armeniji, zemlji od samo 2,8 milijuna stanovnika.