Sve veći broj velikih američkih korporacija udružuje se u prosvjedu protiv saveznih zakona donesenih na štetu LGBT populacije - od diskriminatornih zakona o posvajanju do odbijanja zdravstvene zaštite transrodnim osobama
American Airlines, lanac hotela Marriott i proizvođač obuće Nike su među 36 tvrtki koje su ovaj tjedan istupile u javnosti protiv zakona izglasanog u siječnju u saveznoj državi Tennessee kojim se agencijama za posvajanje djece dopušta odbijanje LGBT parova na temelju vjere.
'Tražimo da zastupnici više ne donose zakone kojima su meta LGBT osobe', objavile su tvrtke među kojima su i Amazon. Dell i zračna luka Nashville.
'Mjere koje signaliziraju da savezna država nije dobrodošla za sve riskiraju naš kolektivni ekonomski uspjeh', ističe se u priopćenju, dodajući kako su posjetitelji 2018. u toj državi potrošili više od 22 milijarde dolari.
Glasnogovornik religioznog guvernera Tennesseeja Billa Leea, nije još odgovorio na zahtjev za komentarom. Ranije je rekao kako zakon štiti vjerske slobode.
Sve veći broj kompanija različitost smatra dobrom za poslovanje, a ankete pokazuju da inkluzivne tvrtke bolje stoje financijski, privlače potrošače koji mare za jednakost te im je jednostavnije privući i zadržati talente.
Usprkos tome, gotovo polovica homoseksualnih i transrodnih osoba u SAD-u nije zaposleno, tvrdi lobistička skupina Human Rights Campaign. Dodaje kako je u 30 od 50 američkih saveznih država diskriminacija po seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu legalna.
Zakon o jednakosti, koji bi pružio zaštitu na državnoj jedinici, čeka na glasanje u Senatu s republikanskom većinom gdje će vrlo vjerojatno biti odbijen.
Deseci zakona protiv LGBT populacije na čekanju je na saveznoj razini. Među njima su zabrana transrodnim atletičarima u saveznoj državi Washington da se natječu na temelju svog rodnog identiteta ili onaj u Južnoj Karolini kojim bi se doktorima koji liječe transrodnu djecu oduzela dozvola.
Todd Sears, promicatelj inkluzivnih poslovnih praksi, tvrdi kako su savezni zastupnici ohrabreni od 2017. zbog konzervativaca na visokim položajima poput predsjednika Donalda Trumpa i potpredsjednika Mikea Pencea, dugogodišnjeg protivnika prava homoseksualaca.
S druge strane, mnoge korpporacije su stale uz LGBT populaciju, nakon desetljeća pro-LGBT mjera koje su uključivale i legalizaciju gay brakova 2015., pod predsjednikom Barackom Obamom.