UGLEDNO PRIZNANJE

Ana Sunčana Smith i Iva Tolić dobitnice tzv. znanstvenog oskara

~2 min

24.04.2015 u 19:59

Bionic
Reading

Znanstvenice Ana Sunčana Smith i Iva Tolić dobitnice su tzv. znanstvenog oskara Europskog istraživačkog vijeća (ERC, European Research Council) budući da su njihovi radovi izabrani među deset posto najboljih u iznimno jakoj konkurenciji od nekoliko tisuća prijavljenih projekata

Obje su znanstvenice povratnice u Hrvatsku i sljedećih će godina raditi u Institutu Ruđer Bošković, gdje su u petak predstavljeni njihovi projekti.

Znanstvena savjetnica Zavoda za fizičku kemiju Ana Sunčana Smith nagrađena je za projekt 'Biološke membrane na djelu: Poveznica proteinskih međudjelovanja, stvaranja makrostruktura i aktivnog transporta'. Na taj natječaj ERC-a prijavljeno je 3239 projekata, a financijski će biti potpomognuto njih 287, među kojima i projekt Ane Sunčane Smith, koja se na Ruđer Bošković vratila iz Instituta u njemačkom gradu Erlangenu.

'Zahvaljujući ERC projektu, vrijednom 1,5 milijuna eura, zaposlit ću tim mladih znanstvenika, među kojima čak troje povratnika, i u sljedećih ćemo se pet godina baviti istraživanjima membrana i živih stanica. Namjera nam je prošititi dosadašnje spoznaje o procesima koji povezuju fiziku, biologiju i znanost o materijalima, a rezultati bi mogli unaprijediti razvoj novih lijekova i terapija', rekla je Ana Sunčana Smith.

S druge strane, znanstvena savjetnica Zavoda za molekularnu biologiju IRB-a Iva Tolić, zahvaljujući više od dva milijuna eura koje će dobiti za istraživanje od ERC-a, namjerava osnovati vlastitu istraživačku skupinu i opremiti laboratorij vrhunskom opremom kako bi, istaknula je, mogla doći do novih ključnih spoznaja u istraživanju diobe stanica.

'Riječ je o istraživanju koje je na rubu svih dosadašnjih istraživanja budući da se mikrotubuli premosnice do sada nisu proučavali', rekla je Iva Tolić, koja je, među ostalim, do sada radila u znanstvenim institucijama u Danskoj i Njemačkoj.

ERC je nagradio njezin projekt 'Nova klasa mikrotubula u diobenom vretenu koji proizvode silu na kinetohore'.

'Biti u osam do deset posto izabranih u cijeloj Europskoj uniji zaista je pokazatelj izvrsnosti. To je velik pomak za Hrvatsku i očito je da se na 'Ruđeru' stvara čvrsta jezgra znanstvenika s vrhunskim dosezima', rekao je potpredsjednik Vlade Branko Grčić.

Po njegovim riječima, hrvatski je cilj u sljedećih sedam do deset godina povećati ulaganja u istraživanje i razvoj s trenutačnih 0,7 posto BDP-a na 1,4 do 1,5 posto BDP-a.

'Moramo ulagati i u ceste i u mostove i ostalu infrastrukturu, no takvi projekti imaju tzv. gospodarski multiplikator jedan do dva, a ulaganje u znanost i istraživanje i razvoj novih proizvoda ima multiplikator 15 do 20', rekao je Grčić, dodajući kako ćemo 'jedino uz ulaganje u istraživanje i razvoj držati korak s razvijenim svijetom'.

Ravnatelj Instituta Ruđer Bošković Tome Antičić istaknuo je da njegov institut trenutačno ima devet iznimno važnih projekata vrijednih šest milijuna eura, a ubuduće će se, po uzoru na najrazvijenije zemlje, zauzimati za veću suradnju znanosti i gospodarstva.