predsjednički izbori

Ankete otkrile potencijalne HDZ-ove kandidate, analitičar: Gdje su ostali?

23.07.2024 u 17:12

Bionic
Reading

Dragan Primorac, Ivan Anušić i Miro Gavran trojica su potencijalnih HDZ-ovih kandidata za predsjedničke izbore te im interne ankete daju najviše šanse. No pitanje je mogu li se suprotstaviti Zoranu Milanoviću

Nakon što je Marija Selak Raspudić jučer i službeno potvrdila da će se kandidirati na predsjedničkim izborima, raste i pritisak na HDZ da izađe sa svojim kandidatom. Kako piše Tihana Tomičić u Novom listu, u glavnoj vladajućoj stranci s imenom svog kandidata planiraju izaći vjerojatno do proslave Oluje 5. kolovoza, a moguće i ranije, do Sinjske alke, koja se održava 2. i 3. kolovoza, jer su ti dani idealni za promociju novog kandidata.

Primorac i Anušić prolaze najbolje

U internim anketama na vrhu su isplivala tri imena: Dragan Primorac, kojem ankete daju najviše šanse, Ivan Anušić te Miro Gavran. No pitanje je koliko oni mogu parirati Milanoviću i koliko mogu prikupiti glasova birača nekih drugih stranaka.

Da HDZ što prije izađe s kandidatom, pogotovo nakon jučerašnje kandidature Selak Raspudić, očekuje i komunikacijski stručnjak i politički analitičar Jerko Trogrlić.

'Očekuje se od njih kao najveće i najsnažnije stranke da ponude nešto konkretno i da to ne bude netko tko će samo nastupiti, kao što bi to bio Gavran. On nema ozbiljne šanse dobiti izbore, ali je netko tko je civilizacijski Plenkovićeva profila i nestranački kandidat te bi iz njegove perspektive to bio častan poraz, ali ne netko tko bi ozbiljno mogao konkurirati Milanoviću. Po istraživanjima koja su puštali, Primorac i Anušić doista prolaze najbolje, s time da oni nisu isti profil kandidata. Anušić je, kao prvo, stranački kandidat i mogao bi biti jedinstveni kandidat desnice. On bi vjerojatno bio najbolja opcija za Plenkovića jer ako dobije, dobio je izbore, a ako izgubi, riješio bi se Anušića kao političkog faktora u stranci. Svjestan je, pretpostavljam, toga i sam Anušić i tu vjerojatno leži ta kalkulacija o tome hoće li ići ili ne u te izbore. Da Anušić želi biti kandidat, i to s rejtingom kakav danas ima, to bi i bio', kaže Trogrlić za tportal.

S druge strane, Primorac želi biti kandidat, i to već godinama, napominje Trogrlić. U tom je smislu godinama radio i na svom PR-u.

'Ima neke svoje utege u odnosima s HDZ-om. On je, sjetimo se, izbačen iz HDZ-a 2009., kada se kandidirao na izborima za predsjednika, i to mu dio HDZ-ovaca nikada nije oprostio. On je netko tko može zahvatiti šire biračko tijelo, za razliku od Anušića, koji je više usmjeren na ovaj dio desno od centra. Prošlo je poprilično godina otkad je Primorac bio politička osoba, odnosno ministar, no ostao je sveprisutan i dosljedno radi na svom PR-u sve ove godine. Međutim ima ozbiljnog protukandidata i danas imamo kriterije koji nisu vrijedili kada je Primorac zadnji put bio politički i stranački aktivan. To znači da su standardni viši. On je spreman na fajt, ali je pitanje je li spreman na sve što će Milanović vaditi o njemu. Tu će se u vrlo kratkom periodu, kada i ako postane kandidat, vidjeti kako stvari stoje. Mislim da rejtinzi u ovom trenutku samo govore o tome koliko je Primorac prepoznat i koliko građani pozitivno gledaju na njega. Milanović je stranački i politički u blatu već godinama i njegov rejting već je opterećen te ne postoji neki novi faktor o njemu. O Primorcu će se pak u sljedećim mjesecima sigurno pojaviti', kaže Trogrlić.

  • +5
Dragan Primorac Izvor: Pixsell / Autor: Luka Stanzl/PIXSELL

Crna strana

Trogrliću nije jasno zašto HDZ interno nije radio ankete za još neke kandidate, kao što su Ivan Šimonović ili Davor Božinović, jer su profila koji bi mogao proći. 'Dragan Primorac nije bez šanse, ali njegov je rejting temeljen na pozitivnom PR-u, na kojem dosljedno, kvalitetno i bez prekida radi. Sada taj PR kreće naplatiti u političkom smislu, no politička utakmica nije ista kao one što ih je imao do sada. Tu je i ona crna strana, i blato i negativnosti, i mislim da ćemo njegove dionice realno moći procijeniti nakon mjesec-dva kampanje', dodaje.

<< Od prve linije fronta preko tučnjave s policajcima do fotelje u Vladi: Tko je Ivan Anušić i što sve posjeduje >>

U potrazi za kandidatom HDZ se vodi idejom da on može dobiti široku potporu stranaka vladajuće koalicije - i Domovinskog pokreta, i HNS-a, i HSLS-a.

  • +6
Ivan Anušić Izvor: Pixsell / Autor: Luka Stanzl/PIXSELL

'Obojica kandidata imaju šansu jer Primorac nije ideološki lijevo da bi DP trebao bježati od njega, a možda je HSLS-u čak i probavljiviji kandidat od Anušića. Međutim Anušić dobro kotira kod oba koalicijska partnera i ne samo da ne bi imao problem dobiti podršku partnera, već bi mogao stvoriti ozbiljan problem i desnici izvan vladajuće koalicije. Most, HSP i Suverenisti imali bi problem jer je on osoba koju ne možeš ne podržati, odnosno ne možeš imati ozbiljnog kandidata koji bi ušao u borbu protiv njega. No onda bismo imali klasičnu hrvatsku polarizaciju lijevo i desno, jer Anušić može računati na birače samo od centra na desno. Da bi to polučilo rezultat, to bi trebalo značiti punu podršku HDZ-a, bez fige u džepu, i još jednog ozbiljnog protukandidata koji bi u prvom krugu nanio ozbiljan udarac Milanoviću, a u drugom krugu ostavio dio birača kod kuće. U takvoj podjeli snaga Anušić ima šansu', analizira Trogrlić.

Marija Selak Raspudić

No pitanje je može li se centar i sve desno od centra ujediniti oko HDZ-ova kandidata, s obzirom na to da je Selak Raspudić već izašla sa svojom kandidaturom.

'Ona može oduzeti dio glasača HDZ-u, ali ovisit će to puno o početku kampanje i prvim istraživanjima, tj. hoće li pokazati koliko je relevantan kandidat. Ako ostane na pet ili šest posto, birači neće željeti baciti svoj glas na to. Ali ako se približi i bude na nekom trećem mjestu, onda može igrati veliku ulogu. Ti treći su često na predsjedničkim izborima igrali ulogu, pa je tako Škoro 'doveo' Milanovića, a Sinčić je 'doveo' Kolindu Grabar Kitarović. Ne treba podcijeniti te kandidate koji nisu u prva dva, jer njihova uloga u ishodu predsjedničkih izbora, pogotovo kada imamo predsjednika koji se ponovno kandidira, nije beznačajna', zaključuje Trogrlić.