Nakon velike 48-satne kampanje bombardiranja u Siriji, izraelska vojska (IDF) u utorak je izvijestila da je uništila većinu strateških vojnih kapaciteta bivšeg režima Bašara al Asada nastojeći spriječiti da napredno oružje padne u ruke novoj sirijskoj vlasti, otprije neprijateljski nastrojenoj prema Izraelu
IDF je u priopćenju naveo da su zračne snage i mornarica izvele više od 350 napada na 'strateške ciljeve' nakon pada Asadova režima tijekom vikenda, uništivši pritom 'većinu zaliha strateškog oružja u Siriji'. Vojska je procijenila da je uništila 70-80 posto vojnih kapaciteta bivšeg Asadova režima, piše Times of Israel.
'Bašanska strijela'
Operacija je nazvana Bašanska strijela, prema biblijskom nazivu za Golansku visoravan i regiju južne Sirije. IDF je objavio snimke svojih akcija, navodeći da je pogođeno više od 320 ciljeva diljem cijele Sirije. Udari su započeli kasno u subotu, prvo uništavajući sirijsku protuzračnu obranu da bi izraelska avijacija mogla nesmetano izvršavati ostale zadaće.
Val za valom zračnih napada, koje su izveli izraelski borbeni zrakoplovi i bespilotne letjelice, zatim su pogodili sirijske zračne baze, skladišta oružja i proizvodna mjesta u Damasku, Homsu, Tartusu, Latakiji i Palmiri. Vojska je rekla da su uništili mnoge projektile dugog dometa, projektile Scud, krstareće projektile, projektile kopno-more, projektile protuzračne obrane, borbene avione, helikoptere, radare, tenkove, hangare i još mnogo toga.
Izraelsko zrakoplovstvo također je ciljalo nekoliko lokacija s kemijskim oružjem u Siriji, rekli su izraelski dužnosnici. U međuvremenu su u ponedjeljak navečer brodovi izraelske ratne mornarice uništili 15 brodova bivšeg sirijskog režima u zaljevu Minet el Beida i luci Latakija na sirijskoj obali, priopćila je vojska.
'Osovina otpora' protiv Izraela
Asadov režim, koji je pao u nedjelju nakon munjevite ofenzive pobunjeničkih snaga, bio je saveznik iranskog režima i dio njegove takozvane Osovine otpora protiv Izraela. Dug niz godina Sirija je korištena kao prolaz za iransko oružje na putu do terorističkih skupina, uključujući Hezbolah u Libanonu, s kojim je Izrael prošlog mjeseca sklopio nestabilno primirje.
Izrael se bojao da bi nakon pada Asadova režima oružje bivše sirijske vojske moglo pasti u ruke neprijateljskih snaga u toj zemlji, od kojih su mnoge izvorno bile povezane s Al Kaidom, kao i Hezbolaha u Libanonu, koji ima podršku Irana. U poruci novom režimu u Siriji, premijer Benjamin Netanyahu rekao je u utorak da će Izrael nastojati uspostaviti odnose, ali da neće oklijevati napasti ako dođe do prijetnje židovskoj državi.
'Nemamo namjeru miješati se u unutarnje poslove Sirije', rekao je u videoizjavi, 'ali svakako namjeravamo učiniti ono što je potrebno da osiguramo našu sigurnost.'