'Ne raspiše li najesen Gradska skupština referendum za smjenu Milana Bandića, može biti sigurna da će imati masovnu konfrontaciju građana', upozorio je predsjednik Zelene akcije Tomislav Tomašević
Praćen, doduše, zvucima bušilica i dizalice koje u Varšavskoj i dalje nesmetano rade i kopaju rupu iako ona nikamo ne vodi, 'jer ne postoji potvrda glavnog projekta za Varšavsku 6', kako je opet upozorila Urša Raukar, i premda je jučer Gradska skupština, između ostalog, zatražila hitan prekid radova u Varšavskoj.
Od jučerašnje galame oko skupljanja političkih bodova, možda se do Donjeg grada nije dobro čulo, rekli bi neki, dok aktivisti smatraju da je jučer bilo dosta, pa i previše skupljanja političkih bodova i prebacivanja krivnje, ali kako veli Tomašević, 'zaključke Skupštine ipak smatraju važnima jer je na najvišoj političkoj razini potvrđeno ono što govore već tri godine'
'Bandić je dužan poslušati i izvršiti zaključke Skupštine', naglasio je Tomašević, a kolega mu Teodor Celakoski, predsjednik udruge Pravo na grad, istaknuo je 'da traže odgovornost svih onih koji su u ovom procesu pred Holdingom sudjelovali u rušenju drveća i čišćenju Varšavske'.
Skupština se, naime, u jučerašnjoj raspravi Zagrebačkog holdinga nije ni sjetila, ali Celakoski ističe da postoje instrumenti kojima upravo Holding može zaustaviti radove. 'U idućih nekoliko mjeseci, podružnice Holdinga sudjelovat će u osiguranju priključaka na komunalnu strukturu, govorim o Plinari, Zrinjevcu, Vodovodu i tako dalje, pa kako je koalicijska vlast u Skupštini, a ista je i u Holdingu, realizaciju projekta mogu zaustaviti', smatra Celakoski.
BITKA ZA VARŠAVSKU NIJE IZGUBLJENA
Ipak, muljaže i silovanje grada idu dalje, ogorčeni su aktivisti, no kažu da bitka za Varšavsku nije izgubljena, pa najavljuju pravne aktivnosti za ljeto, a najesen masovne prosvjede. Za otkrivanje detalja još je, kažu, prerano, ali dali su naslutiti da rade na osnivanju jedne šire demokratske platforme s još nekim akterima, putem koje će stvarati pritisak na Vladu da što prije Zakon o referendumu uskladi s nedavno izmijenjenim Ustavom.
'Neodrživo je da za smjenu gradonačelnika treba puno više glasova nego za njegov izbor', kazao je Tomašević, a Celakoski dodao da je 'došao kraj Bandićevom klijentelizmu i korupcijskoj vlasti, a počeo je proces 'debandićizacije'.
IZJEDNAČAVANJE LOKALNOG REFERENDUMA S NACIONALNIM?
Koji su akteri u igri oko platforme, Tomašević i Celakoski još ne žele reći, dodaju još samo da razmatraju izjednačavanje lokalnog referenduma s nacionalnim, ali izričito naglašavaju da nije riječ o nikakvim političkim igračima.
Također, osobito naglašavaju da 'Zelena akcija ni Pravo na grad neće podržati nijednog pojedinca ili političku opciju, pa ni one koji su počeli manipulirati njihovom pozicijom', a na Bandićevu izjavu da su 'prosvjedi u Varšavskoj jogurt revolucija', Celakoski je kazao 'da je to bedastoća i da Bandić već 20 godina lupa gluposti'.
Tomašević je kazao da je to 'nastavak denuncijacije civilnog društva i građanskih akcija', u što spadaju i glasine da plaćaju prosvjednike 30 kuna po satu.
GRAĐANI FINANCIRAJU SVOJU BORBU
'Takve glasine da smo plaćenici, smiješne su. Zelena akcija postoji više od 20 godina, dulje i od ove države, i dosad smo imali niz važnih projekata, a sličnih je podmetanja bilo i ranije, kad su bile osnovane udruge I mi imamo pravo na grad te Projekt Zagreb, pa su ubrzo nestale', podsjetio je Tomašević.
Aktivisti su istaknuli da su sve donacije kod zadnje akcije i prosvjeda zbog gradnje u Varšavskoj koje su primili od građana, a riječ je o 50.000 kuna, uredno evidentirane. Tomašević je zahvalio građanima i kazao da su financirani direktno od građana, što je novost u hrvatskom društvu.
Jedan od stanara Varšavske ulice Tomislav Lauc upozorio je da 'sve tužbe na upravnom sudu nisu riješene' i najavio da će 'novu tužbu predati na Ustavni sud, a, bude li trebalo, i na Međunarodni sud za ljudska prava u Strasbourgu'.
Također je zatražio prestanak policijske blokade, upozorivši da hitna pomoć i vatrogasci ne mogu do Varšavske, na što se žale i drugi stanari, koji cijelu situaciju smatraju najblaže rečeno apsurdnom, da ne spominjemo mnogo ružnije riječi koje su upotrijebili.