Premijer Andrej Plenković i članovi vlade razgovarali su u utorak sa županima, predstavnicima Udruge gradova i Hrvatske zajednice općina o sustavnim načinima poboljšanja višerazinskog upravljanja Hrvatskom te ključnim političkim, financijskim i sektorskim politikama
Predsjednik Vlade izvijestio je kako su na sastanku razmotrili sve ključne teme važne za županije.
"Ovaj sustavan način omogućio nam je da poboljšamo višerazinsko upravljanje Hrvatskom i da sve ključne političke, financijske, sektorske politike možemo zajednički raspraviti na vrijeme i usuglašavati se o onim temeljnim smjerovima razvoja Hrvatske", kazao je premijer novinarima.
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs na sastanku je predstavio obrazovnu reformu, odnosno ključne promjene u Zakonu o odgoju i obrazovanju.
Od ključnih promjena naveo je uvođenje modela cjelodnevne nastave kojoj je cilj poboljšati kvalitetu odgojno-obrazovnih ishoda učenika, unaprjeđenje profesionalnog razvoja i kvalitete rada učitelja i nastavnika što će povećati zadovoljstvo zaposlenih u obrazovno-odgojnom procesu.
Jedna od promjena je i jačanje standardiziranog vanjskog vrednovanja i samovrednovanja škola što će unaprijediti i osigurati kvalitetu i relevantnost sustava.
Planira se također i uvođenje informacijskog sustava upisa u škole (e-upisi), koji će biti uključiv i prohodan sustav bez administrativnih opterećenja.
Od ostalih promjena navodi se profesionalizacija uloge ravnatelja, podizanje učinkovitosti uloge osnivača i školskih odbora, jačanje podrške učenicima s posebnim potrebama (daroviti i učenici s teškoćama) te osposobljavanje obrazovnih ustanova za provođenje mješovitih i hibridnih oblika nastave.
Ministar Fuchs naveo je glavne ciljeve reforme gdje se želi povećati obuhvat djece u dobi od tri godine do godine polaska u školu koja sudjeluju u programima ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja, povećati dostupnost kvalitetu i relevantnost visokog obrazovanja, povećati udio odraslih osoba uključenih u cjeloživotno učenje te povećati kvalitetu i relevantnost strukovnih i studijskih programa.
U reformi su navedeni i troškovi za izgradnju, dogradnju, rekonstrukciju i opremanje predškolskih ustanova u iznosu od 1,62 milijarde kuna.
U izgradnju, dogradnju i opremanje osnovnih škola za potrebe jednosmjenskog rada i cjelodnevne nastave uložit će se 2,28 milijardi kuna, dok će za srednje škole biti izdvojeno 576 milijuna kuna.
U modernizaciju visokog obrazovanja, odnosno digitalnu preobrazbu visokog obrazovanja uložit će se 633 milijuna kuna.
Ukupni troškovi reforme iznose 5,1 milijardi kuna, a u podizanje istraživačkog i inovacijskog kapaciteta, odnosno u njihove reforme i investicije uložit će se 2,4 milijardi kuna.
Ministar prometa Oleg Butković predstavio je na sastanku ulaganja u cestovnu infrastrukturu, odnosno ulaganja koja planiraju po svakoj županiji zasebno čija će ukupna ulaganja iznositi 11 milijardi kuna.
Državna tajnica Središnjeg državnog ureda za demografiju i mlade Željka Josić predstavila je zakonske akte i akte strateškog planiranja, novi Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama, izmjene i dopune Zakona o savjetima mladih, strategija demografske revitalizacije do 2031. godine, izrada Nacionalnog programa za mlade (2022.-2024.) te osnivanje Savjeta za mlade Vlade.
Marušić: Obuhvatili smo sve bitne teme koje se tiču županija
Predsjednik Hrvatske zajednice županija Danijel Marušić kazao je novinarima kako su danas obuhvatili sve bitne i aktualne teme koje se tiču županija.
"Imali smo vrlo konstruktivan sastanak s vrlo kvalitetnim i bitnim informacijama za naše sljedeće korake", dodao je Marušić.
Gradonačelnik Bjelovara Dario Hrebak izrazio je pak zahvalnost što se sastanak održao u Bjelovaru te je istaknuo važnost teme o brzoj cesti prema Bjelovaru te završavanje gradnje i opremanje bolnice.
"Isto tako i 600 milijuna kuna koje grad Bjelovar ima spremno s građevinskim dozvolama da ih prijavimo na priliku generacija", dodao je Hrebak.