U utorak je u bolnicama bilo 330 pacijenata od kojih 44 na respiratoru. Zbog toga se u srijedu sastaje ekspertna skupina za covid-19 Ministarstva zdravstva, a nakon toga će biti jasnija organizacija zdravstvenog sustava za četvrti val koronavirusa
Do kraja prošlog vala korone KB Dubrava bila je najveća covid-bolnica u Hrvatskoj, što bi se u ovom valu moglo promijeniti, piše Jutarnji list.
Zbog toga statusa ona nije mogla primati druge pacijente, čime je zdravstvena zaštita bila manje dostupna za čak 350.000 stanovnika koji joj gravitiraju. I dio zagrebačkih bolnica koje nisu primale covid pacijente slale su svoje djelatnike u KB Dubravu čime je bio smanjen i kapacitet njihova rada.
Trenutno je najviše covid-pacijenata u Infektivnoj klinici 'Dr. Fran Mihaljević', u kojoj se liječi njih 69, od kojih je 10 na respiratoru. U bolnici kažu kako se uglavnom radi o necijepljenim pacijentima. U toj su bolnici na liječenju i 34 necovid-pacijenta što znači da su blizu svoga maksimuma, a razlog nisu samo oni zaraženi u Zagrebu, već imaju i pacijente iz drugih dijelova Hrvatske.
U KB-u Dubrava trenutno je 10 pacijenata s covidom, ali oni se zapravo liječe od nekih drugih bolesti zbog kojih su morali biti hospitalizirani.
'Osigurat ćemo 120 kreveta za covid pacijente, ali u ovom trenutku dovoljno je već pripremljenih 40 kreveta. Naime, 90 kreveta bit će namijenjeno respiracijskom centru, 24 za intenzivnu jedinicu i 6 za dijalizirane pacijente. Sve će to omogućiti da ostatak bolnice radi normalno, a to znači da će se moći raditi ne samo hitni već i elektivni zahvati', objasnio je za Jutarnji list dr. Ivica Lukšić rad bolnice u četvrtom valu korone. Dodaje da u tom slučaju bolnica sa svojim djelatnicima može pokriti cjelokupni rad.
I u KBC-u Zagreb također su spremni za covid pacijente gdje su pripremili 32 kreveta za zaražene covidom, 17 intenzivnih kreveta i 20 izolacijskih za one koje se čeka PCR test.
Organizacija bolnice za covid-pacijente napravljena je i u KBC-u Sestre milosrdnice.
U splitskom KBC-u trenutno se nalaze 63 pozitivna pacijenta od kojih je 17 na respiratoru.
'Istina je da to nije niti polovica našeg ukupnog kapaciteta od 150 pacijenta, ali problem je kod nas osoblje. Naprosto, covid-pacijenti traže puno veći broj osoblja i tu vidimo mogući problem ako se bolnica bude brzo punila. Ipak nadam se da ćemo kao i dosad sve na kraju riješiti.
Upozoravam da je od početka srpnja do jučer u našoj bolnici liječeno samo 5,5 posto cijepljenih. Od 38 pacijenta u istom razdoblju koji su bili na respiratoru samo dva su bila cijepljena', rekao je za Jutarnji list dr. Julije Meštrović, ravnatelj KBC-a Split.
U KBC-u Rijeka trenutno je 17 hospitaliziranih od kojih su dva pacijenta na respiratoru.
"Pripremamo se za novi val pacijenata, ali ovog puta bit će lakše jer je sve spremno.', rekao je dr. Alen Ružić, ravnatelj KBC Rijeka za Jutarnji list dodavši kako u slučaju potrebe kapacitete moguće proširiti do 250 kreveta.