Britanski ministar vanjskih poslova Boris Johnson rekao je u četvrtak da podupire prijedlog o ‘vraćanju’ brodova s migrantima u Libiju ‘kako ne bi ušli u Italiju’, a takva bi mjera, rekao je, imala ‘učinak odvraćanja’
Istodobno, britanski brod Enterprise koji sudjeluje u europskoj pomorskoj operaciji Sophia protiv krijumčarenja ljudi blizu Libije, sudjelovao je u četvrtak u spasilačkim operacijama u kojima je spašeno 750 migranata, priopćila je talijanska obalna straža.
Od početka godine je više od 129.000 migranata stiglo na talijansku obalu, što je za 5 posto više nego 2015., navodi talijansko ministarstvo unutarnjih poslova.
Migranti koji se ukrcavaju na nesigurna plovila, izloženi su ispušnim plinovima iz brodskog motora, pothlađivanju i dehidraciji, zbog čega umiru nakon manje od 12 sati provedenih na moru. U četvrtak je Enterprise pronašao truplo na jednom gumenom čamcu.
U takvoj situaciji, ‘mi u Velikoj Britaniji smo odlučni pomoći Italiji i priznajemo da je to europski problem’, rekao je na tiskovnoj konferenciji zajedno s talijanskim kolegom Paolom Gentilonijem u Firenci.
‘Osobno mislim da bi te brodove trebalo vraćati što bliže libijskoj obali kako ne bi došli u Italiju’ i kako bi operacija imala ‘veći učinak odvraćanja’, dodao je Johnson.
Brodovi koji sudjeluju u operaciji Sophia ovlašteni su da zaustave brodove kojima krijumčari prevoze migrante u međunarodnim vodama, što se redovito ne događa, nego se nađu u situaciji da ih spašavaju.
U razgovoru koji je u četvrtak dao za talijanski dnevnik La Stampu, UN-ov izaslanik u Libiji Martin Kobler rekao je da u toj zemlji barem 235.000 migranata čeka na ukrcaj za Italiju.