prvi test u povijesti

Britanija testirala novo radiofrekvencijsko oružje koje košta 'manje od pakiranja pite'

24.12.2024 u 15:42

Bionic
Reading

Ministarstvo obrane Ujedinjenog Kraljevstva objavilo je u ponedjeljak da je uspješno provelo testiranje svog novog radiofrekvencijskog oružja koje može neutralizirati rojeve bespilotnih letjelica uz trošak 'manji od cijene pakiranja pite s mljevenim mesom'

'Jedinica za ispitivanje i razvoj Kraljevskog topništva i 7. protuzračna obrambena skupina nedavno su završile probu bojevog gađanja na poligonu u Zapadnom Walesu', stoji u priopćenju. 'Tom su prilikom uspješno identificirale i neutralizirale bespilotne letjelice prvi put u povijesti britanskih oružanih snaga', prenosi Business Insider.

Sustav je nazvan Radio Frequency Directed Energy Weapon (RFDEW). Velika Britanija navodi da ima domet do 1000 metara, uz procijenjeni trošak od 10 penija (oko 0,13 dolara) po hicu.

RFDEW koristi visokofrekventne radiovalove za otkrivanje, praćenje i onesposobljavanje ključnih elektroničkih komponenti u dronovima, čime ih čini neupotrebljivima ili uzrokuje njihov pad.

RFDEW je svestrano rješenje

Sustav je osmišljen kao svestrano rješenje. Prema britanskim vlastima, može se primijeniti na kopnu, u zraku i na moru.

Razvoj ovog oružja najavljen je u svibnju, kada su dužnosnici opisali RFDEW kao jeftiniju alternativu tradicionalnim raketnim sustavima za borbu protiv dronova. Ministarstvo obrane tada je objavilo da će se testiranja provoditi tijekom ljeta.

Britanski dužnosnici ističu da je uglavnom automatiziran, što znači da njime može upravljati samo jedna osoba, a može se i montirati na vojno vozilo.

Razvoj ovog oružja dio je britanskog odgovora na sve veću važnost ratovanja bespilotnim letjelicama, što je došlo do izražaja tijekom ruske invazije na Ukrajinu, u kojoj su jeftine bespilotne letjelice postale ključni alat u dugotrajnom sukobu.

UK razvija i lasersko oružje

Ujedinjeno Kraljevstvo također razvija lasersko oružje montirano na vozilo, a ono ispaljuje hice po cijeni od 10 penija, također s dometom od 1000 metara. I ovo oružje uspješno je testirano, priopćilo je ministarstvo 11. prosinca.

Oba sustava razvijena su u okviru vladinog programa suradnje s privatnim tvrtkama kao što su Raytheon i Teledyne e2v.

Britanija je uložila i oko 126 milijuna dolara u razvoj sustava DragonFire, još jednog laserskog oružja koje koristi visoko koncentrirane energetske zrake za neutraliziranje dronova, a cijena mu je manja od 13 dolara po hicu.

Ako uspiju implementirati to oružje u većim razmjerima, njegova niska cijena po udarcu mogla bi predstavljati značajnu prednost za Veliku Britaniju. Tradicionalni sustavi za borbu protiv dronova, koji se već smatraju povoljnima, poput potrošnog Raytheon Coyotea, stoje oko 100.000 dolara po metku.

Vojske teže drastičnom smanjenju troškova, svjesne da bilo koja oružana sila — od ruskih i ukrajinskih trupa do jemenskih pobunjenika — može kreirati smrtonosni dron koristeći komercijalno dostupne dijelove uz ulaganje manje od 1000 dolara.

Američki THOR koristi mikrovalove za neutralizaciju dronova

SAD također razvija oružja slična RFDEW-u, poput sustava Tactical High-power Operational Responder (THOR), a on koristi mikrovalove za neutralizaciju bespilotnih letjelica. THOR, koji izgledom podsjeća na kontejner sa satelitskom antenom, uspješno je testiran u travnju 2023. protiv roja dronova, prema američkom ratnom zrakoplovstvu.

Slične tehnologije postaju sve popularnije i u Ukrajini. Kijevska tvrtka Kvertus tako prodaje ručni 'pištolj protiv dronova', a on koristi radiofrekvencije za njihovo onesposobljavanje.