Britanski dnevni list Guardian, koji je objavio brojna otkrića na temelju informacija koje je omogućio savjetnik američke obavještajne službe NSA Edward Snowden, potvrdio je da je britanska vlada listu zaprijetila pravnim sredstvima ukoliko ne uništi povjerljive dokumente ili ih preda vlastima, prenosi u utorak Reuters.
U članku objavljenom na internetskoj stranici lista, urednik Guardiana Alan Rusbridger je kazao da mu je prije mjesec dana, kada su objavili nekoliko priča na temelju Snowdenova materijala, britanski dužnosnik rekao: 'Zabavili ste se, a sada materijale želimo natrag'.
Rusbridgerovo priznanje uslijedilo je nakon nedjeljnog privođenja 20-godišnjeg brazilskog državljana Davida Mirande, partnera američkog novinara Glenna Greenwalda koji piše za Guardian. Novinar je tada u svojoj kolumni napisao da se radi o neuspjelom pokušaju zastrašivanja i poručio da će objaviti još povjerljivih dokumenata te da će britanska vlada 'zažaliti' zbog devetosatnog privođenja njegova partnera. Greenwald zajedno s Laurom Poitras i Guardianom istražuje opseg špijuniranja koje nelegalno provodi Američka agencija za sigurnost (NSA).
Urednik Guardiana je također potvrdio da su dvojica 'sigurnosnih stručnjaka' Vladina sjedišta za komunikacije (GCHO), britanske inačice američkog NSA, posjetili urede Guardiana u Londonu i u podrumu zgrade uništili kompjutore. Rusbridger u svom tekstu piše da je britanskim dužnosnicima kazao da će zbog 'međunarodne suradnje' među novinarima i dalje biti medijima moguće koristiti prednosti zakonskih sustava koji nisu rigorozni. 'Stoga Guardian i nije trebao o ovome izvješćivati iz Londona', napisao je Rusbridger. Greenwald je pak GCHO nazvao britanskim marionetama u vlasništvu 'Američke nacionalne države sigurnosti' i upozorio na eskalaciju napada na novinarstvo i proces prikupljanja informacija.
'Već je ionako dovoljno loše što se sudski gone i trpaju u zatvore novinarski izvori. Još je gore zatvaranje novinara koji prenose istinu. Ali privođenje članova obitelji i voljenih osoba novinara je jednostavno despotski. Čak i mafija ima etički kodeks prema kojemu su članovi obitelji isključeni kao mete napada. Ali britanske marionete i njihovi vlasnici u Američkoj nacionalnoj državi sigurnosti očito nisu ograničeni ni tim minimalnim skrupulama', napisao je Greenwald.
Velika Britanija iskoristila je ovlasti koje joj pruža zakon o borbi protiv terorizma i u nedjelju privela partnera jednog novinara koji je blizak s Edwardom Snowdenom, bivšim savjetnikom američkih tajnih službi koji je otkrio opseg američkog špijuniranja građana i institucija u cijelom svijetu. David Miranda ispitivan je devet sati i zatim pušten bez podizanja optužnice. Britanske vlasti u utorak su priopćile da je njegovo privođenje bilo u skladu za zakonom.