Američka tvrtka L3Harris premijerno je ovih dana prikazala svoju novu kopnenu bespilotnu platformu naziva Diamondback. Riječ je o modularnom dronu nazvanom po najvećoj i najotrovnijoj čegrtuši američkog jugozapada, a čini se da ubojitost i brzina vozila opravdavaju njegovo ime. Evo što sve znamo o izviđačkoj platformi za koju proizvođač naglašava kako će promijeniti tijek sukoba na modernom bojnom polju
Koncept najnovije kopnene bespilotne platforme otkriven je na nedavno održanoj jubilarnoj 10. obrambenoj izložbi AUSA 2024 iza koje stoji Udruga vojske Sjedinjenih Država (AUSA), neprofitna organizacija čija je misija poticati javnu potporu ulozi vojske u nacionalnoj sigurnosti te pružanje profesionalne edukacije i informiranja javnosti o projektima koje podupiru brojne obrambene kompanije.
O premijeri Diamondbacka na društvenim mrežama oglasio se proizvođač L3Harris, ističući da je vozilo osigurava tehnološku prednost protiv svake prijetnje s obzirom da je ono konstruirano za brzu rekonfiguraciju pri prilagodbi bilo kojoj borbenoj misiji. Radi se o autonomnom izviđačkom vozilu (ARV) dizajniranom za potporu obavještajnim, nadzornim i izviđačkim (ISR) misijama, osobito u izazovnim terenskim okruženjima.
Prema najavama proizvođača, očekuje se da će testiranje prototipa započeti u prvom kvartalu 2025. godine, što predstavlja ključnu fazu u razvoju budućih autonomnih sustava za složene vojne primjerene.
Program Diamondback bavi se sve većom potrebom za visoko mobilnom i fleksibilnom ISR platformom sposobnom za prilagodbu teškim terenima dok istovremeno pruža operativnu podršku kopnenim snagama u stvarnom vremenu. Dizajniran s modularnom arhitekturom, lako se konfigurira za različite misije, povećavajući njegovu svestranost.
Dizajneri ističu da je prilagodljivost podržana upotrebom komercijalnih komponenti i tzv. arhitekture otvorenih sustava, što olakšava brzu integraciju novih tehnologija uz smanjenje troškova proizvodnje. Inače, L3Harris zamišlja Diamondback kao ključnu nadopunu postojećim robotskim sustavima i održivu alternativu vozilima s posadom za određene ključne misije.
Misije prvog kontakta s protivnikom
L3Harris je u suradnji s tvrtkom Overland AI iz Seattlea, inače pionirom u obrambenom off-road segmentu, opremio Diamondback naprednim tehnologijama autonomne mobilnosti. Overlandov terenski navigacijski sustav omogućuje vozilu da samostalno manevrira po teškim terenima dok obavlja izviđačke i sigurnosne zadaće. Ovo pak partnerstvo omogućuje vozilu da iskoristi prednosti poboljšane mobilnosti i naprednih navigacijskih sposobnosti, što ga čini vrijednim sredstvom za misije u kojima je prvi kontakt s potencijalnim prijetnjama ključni faktor.
Uz to, svi ostali sustavi dijamantne čegrtuše dizajnirani su za autonomni rad, smanjujući potrebu za izravnom kontrolom i povećavajući učinkovitost misije. Ujedno, radi se o vozilu koje će prvo angažirati neprijateljske snage i sredstva, a samim time smanjuje i rizik za vlastite trupe u zadaćama u područjima s visokim stopama iscrpljivanja ili manjkom ljudstva.
Nadopuna za postojeća vozila
Analitičari ukazuju da je ovo besposadno kopneno vozilo također dizajnirano da nadopuni postojeća robotska vozila kao što su Robotic Combat Vehicle i višenamjenski transportni programa Squad iz sastava američke vojske. Kako je pojasnio direktor L3Harrisa Hugh McFadden u razgovoru za Breaking Defense, prototip na krovu ima integriran sustav za lansiranje i dohvaćanje drona, a uključen je i modularni ciljnički sustav MX-10 RSTA koji osigurava jasnoću prijetnji, što ga također čini idealnim za nadzorne i izviđačke misije.
Pored toga, ugrađen je i Amorphous sustav za kontrolu autonomije u više domena, a postoji i dodatni paket koji ublažava smetnje i signale ometanja kako bi se osigurala stalna dostupnost satelitskih signala potrebnih za izračun sigurnosnog pozicioniranja, navigacije i mjerenja vremena. Tu su i paketi komunikacijskih mogućnosti velikog kapaciteta (HCLOS) i izvan vidnog polja (BLOS).
Vjeruje se da bi platforma mogla biti naoružana daljinskom oružnom stanicom s topom kalibra 30 milimetara i dodatnom strojnicom, ali i nizom samoobrambenih sustava. U L3Harris ukazuju da bi Diamondback mogao na zahtjevnim terenima postizati brzine poput komercijalnih off-road vozila. Sve navedeno, ocjenjuju u L3Harrisu, moglo bi naglasiti Diamondbackovu stratešku ulogu u budućim vojnim operacijama, posebice onima na zahtjevnim terenima indopacifičke regije.