'Sva djeca trebaju imati pristup kvalitetnim uslugama bez obzira na to tko su i gdje žive!'
Djeca i obitelji koji žive u siromaštvu često imaju vrlo otežan pristup osnovnim uslugama, kao što su zdravstvena zaštita, predškolski odgoj i obrazovanje ili podrška obiteljima. Kako bi se prekinuo krug socijalne isključenosti, nužno je usluge približiti zajednicama i prilagoditi ih kako bi odgovarale njihovim specifičnim potrebama. UNICEF, u suradnji s Vladom Republike Hrvatske, lokalnom vlašću i zajednicom u Međimurskoj županiji, uz pomoć sredstava Europske unije, uspostavlja Centre za djecu i obitelji kako bi poboljšao dostupnost usluga tamo gdje žive najranjivija djeca i njihove obitelji.
Centri za djecu i obitelji uspostavljaju se u sklopu treće faze pilot-programa EU Jamstvo za svako dijete, u općinama Mala Subotica, Nedelišće, Podturen, Orehovica i Pribislavec. Svoja vrata će otvoriti tijekom veljače i ožujka kako bi pružili usluge djeci, adolescentima i njihovim obiteljima, poput integriranih usluga rane intervencije u djetinjstvu, psihosocijalne podrške, raznih radionica namijenjenih roditeljima i djeci te neformalnih prilika za učenje kroz igru.
'Kad smo prije dvije godine započeli s provedbom ovog programa, bili smo uvjereni da ćemo ostvariti rezultate, ali nismo očekivali toliko pozitivnih promjena. Sad imamo pet Centara za djecu i obitelji, četiri Centra igre s knjižnicom igračaka, mnogo partnera koji su uključeni u radionice za roditelje, edukacije stručnjaka i pružanje brojnih usluga u zajednici. Centri za djecu i obitelji primjer su suradnje nacionalne, regionalne i lokalne vlasti koja je neophodna kako bi se osigurale jednake mogućnosti i svakom djetetu omogućio dobar početak u životu. Sva djeca trebaju imati pristup kvalitetnim uslugama bez obzira na to tko su i gdje žive', izjavila je Regina M. Castillo, predstojnica Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.
Ured UNICEF-a za Hrvatsku je kroz EU Jamstvo za svako dijete osigurao troškove izgradnje i opremanja Centara za djecu i obitelji te vanjska igrala, dok općine osiguravaju zemljište, potrebnu komunalnu infrastrukturu i vanjsko uređenje. Centri se već koriste za pružanje usluga djeci i obiteljima, a nakon završetka provedbe pilot-programa bit će predani općinama te će se koristiti kao mjesta za daljnje širenje mreže socijalnih usluga.
Naime, temeljem zajedničke inicijative Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike u suradnji s Međimurskom županijom i partnerskim općinama u tijeku je osnivanje novog pružatelja socijalnih usluga – Centra za pružanje socijalnih usluga u zajednici, a čije usluge će se pružati i u uspostavljenim Centrima za djecu i obitelji.
Aktivnosti u sklopu treće faze pilot-programa UNICEF provodi kako bi omogućio pristup sveobuhvatnim uslugama zaštite djece i obitelji, uključujući osnažio roditelje i osobe koje brinu o djeci i pomogao im da razviju potrebne vještine, povećao broj djece uključene u rani i predškolski odgoj i obrazovanje, omogućio bolji pristup uslugama rane intervencije za djecu s teškoćama i njihove obitelji.
---
Pilot-program 'Faza III: Testiranje Jamstva za svako dijete' financiran je sredstvima Europske unije i provodi se u sedam zemalja Europske unije s ciljem osiguravanja pristupa osnovnim uslugama, kao što su zdravstvena zaštita, obrazovanje, kvalitetna prehrana, kvalitetni uvjeti stanovanja i usluge brige o djeci, za djecu koja odrastaju u najtežim okolnostima. Republika Hrvatska dobila je priliku da modelira EU Jamstvo za svako dijete u suradnji s Europskom komisijom i UNICEF-om kako bi radila na rješavanju problema dječjeg siromaštva i socijalne isključenosti, pa je tako ovaj pilot-program usmjeren prvenstveno na djecu s teškoćama, djecu koja žive u osjetljivom obiteljskom okruženju te djecu pripadnike nacionalnih manjina. Provodi se u sedam općina Međimurske županije, a kroz suradnju i znanje provedbenih partnera intervencije se odvijaju u trima područjima: integrirane usluge zaštite djece i podrške obiteljima, usluge rane intervencije te pristup kvalitetnom predškolskom odgoju i obrazovanju.