Slovenski premijer Miro Cerar izrazio je želju da se britanski birači odluče za ostanak u Europskoj uniji, uoči referenduma u toj zemlji zakazanog za 23. lipnja. 'Želim Europsku uniju koja će biti jaka i djelotvorna i u kojoj će biti jaka i učinkovita Velika Britanija. Zato podržavam i želim da Velika Britanija ostane s nama u velikoj europskoj obitelji', kazao je Cerar
'Brexit bi mogao potaknuti širenje dezintegracijskih procesa jer bi o toj mogućnosti i traženju posebnih privilegija za sebe mogla početi razmišljati još koja članica', upozorio je slovenski premijer.
Eventualni izlazak Velike Britanije iz Europske unije negativno bi djelovao na gospodarske trendove u Europi, ali bi u ekonomskom smislu bio kratkoročni šok dok bi političke posljedice za budućnost integracije bile dublje, ocjenjuju pred referendum slovenski mediji i analitičari.
Izlazak Velike Britanije iz dosad najuspješnije europske integracije najviše bi štetio političkoj stabilnosti kontinenta, doveo bi u sumnju smisao dublje integracije, te potaknuo raspravu o budućnosti.
EU-a i načinu rješavanja sadašnje krize, piše ljubljansko Delo.
Slovenska je ekonomija zbog izvozne orijentiranosti presudno ovisna o stanju u širem europskom okruženju, no izvoz u Veliku Britaniju tri je putanja manji nego u Hrvatsku, pa neposredan utjecaj na gospodarski rast Slovenije Brexit ne bi imao, piše list.
Brexit bi izazvao raspravu o smislu dosadašnjeg odnosa EU-a prema rješavanju ekonomske krize i problemima njenog 'upravljanja', kazao je ekonomist Mojmir Mrak.
EU ima vrlo kompleksan sustav odlučivanja, a spašavanje valute euro u krizi pokazalo je nedostatke i povećalo razlike između članica u eurozoni i onih izvan nje jer svi dokumenti EU-a ne vrijede za sve članice, upozorio je Mrak, proteklih 25 godina višekratno spominjan u kombinacijama za ministra financija ili predsjednika vlade.
Zbog vezanosti na nekoliko glavnih trgovačkih partnera, u prvom redu Njemačku, Brexit bi na Sloveniju djelovao samo posredno, ocijenila je u svom prilogu vezanom na Brexit slovenska središnja banka, ali upozorava na moguću kratkoročnu nestabilnost financijskih tržišta koja bi se nakon referenduma mogla pojaviti.