evo objašnjenja

Hrvate iznenadilo zatvaranje kioska Tiska: Provjerili smo o čemu se radi

22.11.2024 u 19:54

Bionic
Reading

Građani brojnih gradova primijetili su zatvaranje brojnih kioska Tiska. Na društvenim mrežama su se već pojavile priče kako će u dogledno vrijeme biti zatvoreno čak 200 kioska. Hoće li građani ostati bez usluga koje su navikli obavljati u blizini svog doma ili na putu do posla, doznali smo u Tisku

Gotovo da je postala rutina otići do najbližeg kioska, kupiti pokoju sitnicu, a u posljednje vrijeme platiti račune, podići novac ili poslati paket. No, brojni se građani žale kako najčešće nailaze na zatvorene kioske Tiska. Čini se da je pronaći otvoren kiosk postalo ravno dobitku na lutriji.

Nedavno je Jutarnji pisao o peticiji stanara zagrebačke Martićeve ulice koji su se pobunili protiv zatvaranja kioska Tiska. Peticija je urodila plodom i kiosk je ostao na svome mjestu, zajedno s dugogodišnjim djelatnicama. Ipak, ovakvo 'spašavanje' kioska je rijetkost, jer su oni u posljednje vrijeme iščezli u brojnim sredinama.

'Bila sam sad na Tisku u Utrinama, zatvaraju sutra. Rekla mi je zaposlenica da će ih sve zatvoriti, ovisno koliko robe imaju. Ne zna je li ih netko kupio ili samo skroz zatvaraju sve kioske', glasi objava u Facebook grupi 'Second hand knjižara', koja je skupila mnoštvo komentara.

'Imam info da Tisak zatvara 200 prodajnih mjesta', 'Ne zatvaraju sve. Zatvaraju dio', 'Moja info je da će ih do sljedećeg ljeta zatvoriti sve', nizali su se komentari s nagađanjima o sudbini Tiskovih kioska.

Prilagođavanje potrebama tržišta

Daleko više je bilo onih koji su nabrajali gdje su sve kiosci zatvoreni. Zagreb, Osijek, Dubrovnik, Čakovec, Kutina, Nin, Koprivnica, Split, Varaždin samo su neki od gradova u kojima će kiosci biti ili već jesu zatvoreni.

Čak se pojavilo i objašnjenje da se zatvaraju svi kiosci koji su radili u jednoj smjeni. No, s obzirom na ovu kakofoniju informacija iz druge ili treće ruke, upitali smo Tisak što se zaista događa s kioscima i jesu li točna nagađanja o njihovom masovnom zatvaranju.

'Svoju mrežu prodajnih mjesta u Hrvatskoj Tisak kontinuirano prilagođava potrebama tržišta, ali i ključnim parametrima dugoročne stabilnosti i održivosti svoga poslovanja. Zbog takvih stalnih prilagodbi i broj prodajnih mjesta u mreži svake godine varira', objasnili su iz Tiska te dodali da istovremeno zatvaraju postojeće i otvaraju nove kioske.

Pomna analiza

'Na jednoj strani Tisak jača prisutnost i ciljano se širi na lokacijama s visokom potražnjom te ponudom koja se prilagođava karakteristikama lokacije i kupaca pa tako kompanija svake godine otvara oko pedeset novih prodajnih mjesta, uključujući stalne i sezonske lokacije. Jednako tako, mreža se i ciljano optimizira kroz zatvaranje onih prodajnih mjesta na kojima je potražnja najmanja, a samo prodajno mjesto bilježi dugotrajne negativne rezultate', naglasili su, ne otkrivši pritom koliko su kioska dosad zatvorili i za koliko ih još planiraju staviti ključ u bravu.

Treba reći kako Tisak raspolaže s više od 750 prodajnih mjesta u cijeloj zemlji, pa mogućnost zatvaranja čak 200 kioska znači da bi se njihov broj smanjio za više od jedne četvrtine! Ipak, dodaju kako cijelom procesu 'prethodi pomna analiza i razmatranje svih raspoloživih opcija kako se ne bi ugrozila dostupnost usluga Tiska i kvaliteta usluge'.

'Pritom se osobito vodi računa o zaposlenima koji se, s obzirom na stanje na tržištu rada, u pravilu zbrinjavaju unutar mreže, na drugim radnim mjestima. Takav se pristup primjenjuje na cijelom nacionalnom tržištu. Na taj način kompanija osigurava da njezino cjelovito poslovanje bude dugoročno održivo, što prije svega znači stabilnost radnih mjesta za više od 2000 ljudi koliko kompanija ukupno zapošljava, ali i pružanje kvalitetne usluge i ispunjavanje potreba svojih kupaca', poručili su iz Tiska praktički potvrdivši raniji primjer kioska u Martićevoj ulici.

Donosi rezultate

Čini se da takav model 'optimiziranja mreže kioska' donosi očekivane rezultate u poslovanju. Prema podacima servisa Poslovna Hrvatska, tvrtka Tisak plus d.o.o. od 2019. naovamo bilježi stalni rast prihoda. Prije pet godina su uprihodili nešto manje od 200 milijuna eura, da bi lani ta svota bila 295,73 milijuna eura.

Uz to, uspjeli su se izvući iz minusa od 16,45 milijuna eura 2019. godine te im je dobit lani iznosila 4,98 milijuna eura. No, gašenjem kioska ipak je u proteklih pet godina izgubljeno gotovo 1000 radnih mjesta. Prošle je godine u Tisku radilo 2163 djelatnika za prosječnu plaću od 764 eura.