Javnost još ne zna tko financira rad Stožera za obranu hrvatskog Vukovara, neformalne inicijative dijela braniteljskih udruga, koji gotovo svakodnevno organizira aktivnosti uključujući blokadu predstavnika Vlade, Sabora i predsjednika u koloni sjećanja 18. studenog u Vukovaru. Još je važnije objaviti izvore financiranja SOHV-a nakon što su pokrenuli prikupljanje potpisa za raspisivanje referenduma na kojem bi građane pitali žele li povećanje udjela stanovništva u zajednici kao preduvjeta za uvođenje drugog manjinskog pisma
Tko želi promjenu Ustava i čijim novcem financira svakodnevne aktivnosti? Osnovno je pitanje koje bi naša država u ime javnosti trebala postaviti, ali izvještavanje o financijama referendumskih inicijativa potpuno je neuređeno.
SOHV zato ima pravo ne odati izvore financiranja, ali unatoč tome smije organizirati prikupljanje potpisa za referendum na 2.000 mjesta u cijeloj Hrvatskoj, u inicijativi kojom traže smanjenje prava manjina na manjinski jezik.
U stožeru ocjenjuju da će troškovi peticije biti oko 50 tisuća kuna. Volonteri na štandovima stoje besplatno, postavljanje štandova u gradovima i općinama većinom se ne naplaćuje, rekao nam je Željko Maršić iz odjela za medijske odnose SOHV-a. Najveći dio troškova odnosi se na plakate i potpisne knjige. Maršić kaže da su dosadašnje donacije uplaćivale privatne osobe u iznosima od pet do pet tisuća kuna. Vlasnik žiroračuna jedna je od udruga koje sudjeluju u stožeru, a uplate stižu na podračun s naznakom 'za rad stožera'.
Popis donatora od SOHV-a nemoguće je dobiti iako, na primjer, političke stranke i nezavisni kandidati na izborima moraju objaviti i dostaviti državi.
'Neka prvo drugi, primjerice Mesić, objave izvore financiranja', poručio je Maršić ocijenivši da bi popis donatora izložio te osobe sudu javnosti.
U GONG-u smatraju da referendumske inicijative država mora jednako tretirati kao i izborne kandidate i stranke.
'Svatko tko ide u nekakvo javno djelovanje, bilo da je to inicijativa, udruga ili stranka, minimum pristojnosti je da se objavi financijski izvještaji. Tko to financira, koliko i koje troškove. Ovako, znamo tko su izvođači, ali ne znamo tko je naručitelj radova. Ne znamo tko nam želi mijenjati Ustav', rekao je Dragan Zelić tportalu.
Političke stranke već godinama moraju objaviti godišnje izvještaje, kao i izvještaje nakon kampanja. GONG jednaku obavezu traži i od referendumskim inicijativa.
Država ne bi smjela dopustiti anonimne donacije i neizvještavanje o kampanjama, a želja donatora da ostane anoniman ne može biti opravdanje, jer u tom slučaju inicijativa ne bi trebala primiti donaciju.
'To se odnosi na sve priloge u novcu i u naravi. SOHV treba evidentirati sve priloge volontera u radu, njihove putne i druge troškove, ako je netko donirao fotokopiranje plakata. Besplatno postavljanje štandova u gradovima i općinama također je prilog u naravi. Sve se to treba evidentirati i izvijestiti javnost i državu, i to početkom peticije, nakon peticije. U slučaju raspisivanja referenduma, izvještaje treba objaviti sedam dana prije referenduma i nakon njega. Tako bi trebalo biti, ali nije', objašnjava Zelić.
Dio aktivnosti SOHV-a možda financira i Ministarstvo branitelja, jer proglas stožera podupire 132 braniteljske udruge, od kojih se neke financiraju iz državnog proračuna. S pozicije Ministarstva branitelja tim je udrugama u 2012. isplaćeno 11 milijuna kuna na jednom natječaju.
dragan