Novi dokumentarac pružio je novu perspektivu na nesreću ruske podmornice Kursk - jedan od najtragičnijih neuspjeha ruske vojske - i na to kako je ona učvrstila reputaciju Vladimira Putina kao lidera koji cijeni kontrolu nad ljudskim životima
Samo tri mjeseca nakon što je Putin preuzeo dužnost ruska nuklearna podmornica K-141 Kursk doživjela je katastrofalnu eksploziju. Dogodilo se to tijekom pomorske vježbe u Barentsovom moru, pri čemu je poginulo 118 pomoraca.
Svijet je to gledao u užasu dok je Kremlj oklijevao. Nekoliko dana su odbijali međunarodnu pomoć, a članovi posade su se borili za život. Dokumentarac u dva nastavka 'Kursk: 10 dana koji su oblikovali Putina' otkriva detalje o tom zataškavanju, uključujući šokantnu tvrdnju Billa Clintona da je Putin svjesno dopustio da njegovi ljudi umru kako bi zaštitio ruske nuklearne tajne. Inače, dokumentarac je producirala tvrtka Hillary i Chelsea Clinton, piše Daily Mail.
Rusija je odbijala pomoć
Kursk je eksplodirao u 11.28 sati, a podmornicu su otkrile američke podmornice patrolirajući u blizini. U nekoliko sati SAD je shvatio da nešto nije u redu i odmah ponudio pomoć.
Moskva je, odlučna u tome da održi iluziju snage, međutim šutjela. Predsjedniku Vladimiru Putinu trebala su tri dana da prihvati međunarodnu pomoć. Tada je bilo prekasno. Do trenutka u kojem su ronioci stigli do olupine 20. kolovoza svi članovi posade bili su mrtvi.
Prvi put javno govoreći o katastrofi, bivši američki predsjednik Bill Clinton otkrio je da je osobno pozvao Putina, nagovarajući ga da prihvati pomoć. No, prema Clintonu, tada novi ruski vođa bio je više zabrinut za očuvanje svojih vojnotehničkih tajni nego voljan spasiti živote.
'Putin je znao da ćemo, ako siđemo tamo, saznati stvari koje se ne mogu zaboraviti', rekao je Clinton, optužujući ruskog predsjednika da je žrtvovao svoje ljude da bi izbjegao otkrivanje vojnih tajni.
Clinton je priznao da je nekoć vjerovao da će Putin započeti novu eru suradnje između SAD-a i Rusije, no brzo je shvatio da je bivši KGB-ovac više zainteresiran za moć nego za demokraciju.
'Bio je očito odlučan obnoviti veličinu Rusije', rekao je bivši predsjednik SAD-a.
Širenje dezinformacija i loše upravljanje krizom
Putinovo loše upravljanje krizom izazvalo je nacionalni bijes, a obitelji žrtava zahtijevale su odgovore. Umjesto da prizna krivicu, Kremlj je krenuo u ofenzivu. Putin je širio dezinformacije, okrivljujući za slabost ruske vojske oligarhe i koristeći tragediju za opravdanje represije na slobodu medija.
Jedan od najstrašnijih trenutaka dogodio se kada je Nadeždi Tilik, majci mornara poginulog u podmornici, ubrizgan sedativ. Napravio je to operativac u civilu te je u nesvijesti odvedena iz prostorije.
Clinton vjeruje da su reakcije na ovaj događaj utjecale na Putina. Tada je šira javnost počela dobivati obrise onog autoritarnog vođe kakav je danas.
'Mislim da je bio traumatiziran reakcijama i to je pojačalo njegovu odlučnost da preuzme više kontrole nad medijima', rekao je Clinton.
Kursk je bio upozorenje
Gledajući unatrag, Clinton kaže da je katastrofa Kurska bila znak upozorenja o onome što će uslijediti.
'Mislio sam da ima ogroman potencijal da vodi Rusiju prema otvorenijem, međusobno povezanom svijetu, ali nije', zaključio je.
Katastrofa Kurska nije bila samo pomorska tragedija - bio je to trenutak u kojem je Putin pokazao svijetu tko je zapravo.