POLJOPRIVREDNO ČUDO

Čobankovićevi sinovi pokupovali desetke hektara i uživaju u poticajima

10.05.2011 u 10:16

Bionic
Reading

Iločke zemljišne knjige otkrivaju tajnu koju je ministar poljoprivrede i potpredsjednik Vlade Petar Čobanković godinama brižno čuvao. Njegova obitelj je od 2003., kad je kooptiran u Predsjedništvo HDZ-a i kad je postao ministar 2004., namaknula brojne hektare zemlje, uglavnom vinograda, tako da sada imaju preko 50 hektara

Moji sinovi su koristili poticaje kao i svi drugi!

'Nemamo se čega bojati, pošteno živimo i radimo', izjavio je Čobanković, odgovarajući na upite o podrijetlu stečenih vinogradarskih hektara koje posjeduju on i njegovi sinovi.
'Prije rata, do 1991., imali smo 8,5 hektara zemljišta, od čega pet hektara vinograda. U periodu od 1998.-2003. Kupili smo oko 9 hektara od različitih vlasnika. Ostalo je kupljeno 2004.-2010.', pojašnjava Čobanković.
'Trenutačno imamo', nastavio je, '43 hektara vinograda, 4 hektara matičnih nasada za proizvodnju cjepiva, 2 hektara bresaka i dva hektara oranica, ukupno 51 hektar. Katastarski, 25 hektara je na sina Ivana, 12 hektara u suvlasništvu Hrvoja i Tomislava, 7 hektara na Hrvoju i još 1 hektar na Tomislavu'.
Međutim, ministar pojašnjava i način na koji su on i sinovi namaknuli toliko zemljište.
'Vinograd Križ sam naslijedio od bake Viktorije 1982. i posadio vinograd koji je za vrijeme okupacije propao i postao šikara', priča ministar koji je, nakon što je imenovan ministrom u Vladi, 2004., sav obiteljski biznis prebacio na poljoprivredni obrt najstarijeg sina Ivana.
Naime u Upisniku poljoprivrednih gospodarstava je upisan Ivan Čobanković.
Buudući da je ministar Čobanković u dijelu javnosti i od strane političkih protivnika 'optuživan' da je kao ministar samome sebi dijelio poticaje, posebno iz dijela županijskih i državnih kredita za razvoj malog i srednjeg poduzetništva, on to oštro demantira.
'Koliko u poticajima ostali dobiju po hektaru toliko dobiju i moji sinovi. Sve se može provjeriti'.
'Moji su sinovi koristili poticaje kao i svi drugi, nisu dobili ni više ni manje poticaja od drugih', rekao je Čobanković.
Pojašnjavajući kako su kupovali zemljište, kaže da su ga plaćali otprilike oko 6 tisuća eura po hektaru, neko zemljište je plaćeno više, neko manje.
Čobanković nije želio posebno objašanjavati činjenicu da je njegova sestra Katica Ćorić bila voditeljica Croatia banke u Vukovaru u kojoj su Čobankovići, osim poticaja, dizali i brojne kredite.
'Imama dva brata i sestru, svi oni imaju svoje obitelji i svoj život, svi su oni u Iloku, svi su se vratili i svi rade, pola ih je fakultetski obrazovano. Zar je problem u tome što smo se vratili i što privređujemo?!', pita se Petar Čobanković.
'Mi smo dizali kredite i u drugim banakama, ne samo u Croatia banci, Ivan je podigao kredit 2005. Od 200 tisuća kuna, a ja i žena smo mu bili jamci', rekao je te dodao da su on i njegova žena bili jamci za kredite koje su podizali njegovi sinovi.
'Hrvoje je apsolvent na Poljoprivrednom fakultetu, a Tomislav je trećoj godini agronomije. Svi će se vratiti u Ilok. Za sada obrt Ivan ima 13 uposlenih i planirano još troje ljudi zaposliti'.
'Ispunjavamo sve obveze prema državi', zaključio je ponosni ministar Čobanković te najavio transformaciju obiteljskog biznisa. Čobankovići će, naime, osnovati d.o.o. , a sinovi i on će u tom poduzeću imati udjele.

Prije imenovanja na mjesto ministra u prvoj Sanaderovoj vladi, obitelj ministra Čobankovića je imala, prema izjavama njihovih sugrađana i drugih vinara u Iloku, u svome vlasništvu tek skromnih 3,5 hektara zemljišta. Stoga se postavlja pitanje otkud Čobankovićima, osam godina poslije, tolika zemlja u okolici gradića 'na lijepom plavom Dunavu'.

Na Čobankoviću samo Križ

Uvid u zemljišne knjige otkriva da vlasnik obiteljskog zemljišta, uglavnom vinograda, nije ministar nego njegovi sinovi koji su, očito, i kao maloljetnici počeli sticati brojne hektare zemljišta. Formalno, zemlja je na sinovima – Ivanu (27), Hrvoju (24) i Tomislavu (22) dok je manji dio ostao u vlasništvu njihova oca, ministra Čobankovića.

Na njemu se vodi samo vinograd Križ na površini od 23.946 m2. Vinograd je opterećen kreditom od 200 tisuća kuna iz 2005., koji mu je dodijelila Croatia banka, i s kamatom od 7 posto. Kredit je odobrila vukovarska podružnica Croatia banke, kojoj je voditeljica od 2004. bila Čobankovićeva sestra Katica Ćorić. Preko Croatia banke su, razumije se, dijeljeni i razni državni poticaji.

Najstariji sin ministra Čobankovića, Ivan, vlasnik je, prema zemljišnim knjigama, tek 15.381 m2 , a riječ je o vinogradima koji se u zemljišnim knjigama vode kao oranice - Kukundek i Fučije. Ivan je svoje oranice, zapravo vinograde, prošle godine opteretio kreditom Croatia banke od devet tisuća eura, s godišnjom kamatom od 11,5 posto.

Hrvoje Čobanković, drugi sin aktualnog potpredsjednika Vlade, na svoje ime u zemljišnim knjigama ima upisanih 67.617 metara četvornih oranica, šuma i vinograda koje se odreda zovu Fučije, Jarebica, Drljan i Radoš. Hrvoje je 2008. na svoje parcele dobio namjenski kredit od Croatia banke u Vukovaru. Opteretio je sedam parcela, oko 22.000 kvadrata, s 11 tisuća švicarskih franaka. Kamata na ovaj kredit je iznosila 7,9 posto godišnje. Nije jasno zašto je mladi Čobanković za samo 11 tisuća švicaraca opteretio toliko kvadrata dragocjene zemlje?!

Čobankovićev treći sin Tomislav, zajedno s bratom Hrvojem, u zemljišnim knjigama također je upisan kao (su)vlasnik oranica Fučije i Kukundek, čija kvadratura iznosi 118.047 m2. Nije jasno kako je golobradi mladić, koji je tek prije tri godine postao punoljetan, stekao i zaradio toliku zemlju?!

Šest parcela, koje su u zajedničkom vlasništvu braće Hrvoja i Tomislava, 2008. su opterećene kreditom i to opet od strane Croatia banke u Vukovaru. Braća su založili zemlju za kredit od 95 tisuća eura, temeljem ugovora o dugoročnom namjenskom kreditu i s kamatom od 8 posto godišnje.

Budući da se braća Čobanković, Hrvoje i Tomislav spominju kao suvlasnici u dvije čestice od koje svaka ima 118.047 kvadrata – nije jasno je li riječ o istom zemljištu ili o dva podjednake kvadrature.

Bogastvo u zemlji

Za sada se, dakle, prema zemljišnim knjigama, sinovima Čobankovića može dokazati da su vlasnici najmanje 224.991 metara četvornih zemljišta ili, ako su Hrvoje i Tomislav vlasnici dva puta po 118.047 kvadrata na pet parcela Fučije i jednu Kukundek, onda imaju najmanje 343.038 metra četvorna zemljišta.

Kad se sve zbroji, Čobankovići zaista imaju respektabilnu površinu zemljišta, pravo bogatstvo. Poticaji su, kad je riječ o Čobankovićima, zaista bili izdašni: uzimali su ih za cjepove vinove loze, za podizanje trajnih nasada, zatim navodno za poticaje otkupa grožđa itd. Poticaji su ove godine ukinuti zbog nedostatka novca, pa i Čobankovićima, ali su zato ostali hektari vinograda i oranica, zasađeni i posijani.

Uvidom u podatke Agencije za plaćanje u poljoprivredi, poljoprivredni obrt najstarijeg Čobankovićeva sina Ivana je tijekom proteklih godina dobio dosta novca za poticaje.

Najstarijeg sina država potaknula s 3,5 milijuna kuna

Godine 2004., kad je Čobanković došao na vlast, poljoprivrednom obrtu 'Ivan' je, posredstvom Croatia banke, 2004., isplaćeno samo 7.807,27 kuna. Međutin, sljedeće 2005. godine, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju je mladom Čobankoviću isplatila za sadni materijal i trajne nasade 284.845,51 kuna; 2006. dobio je 289.684, 64 kuna; 2007. isplaćeno mu je 371.299,40 kuna poticaja, a sljedeće godine, 2008., više od pola milijuna, 582.784,04 kuna poticaja za sadnju plemenite loze, sadne materijale i podizanej višegodišnjih nasada.

Godina 2009., što se tiče poticaja, bila je još bolja od prethodne za Čobankoviće. Država ima je isplatila 1.031. 921,82 kune za plemenitu lozu, ostale sadnice i višegodišnje nasade. Prošle godine je Ivan Čobanković inkasirao 952.796,27 kuna poticaja za matičnjake, plemenitu lozu i kapitalna ulaganja. Poljoprivredni obrt 'Ivan' je ukupno dobio oko 3,5 milijuna kuna poticaja tijekom posljednjih sedam godina.