Dok su svi pogledi u utorak bili uprti u povijesni sastanak sjevernokorejskog diktatora Kim Jong-una i američkog predsjednika Donalda Trumpa u Singapuru, Sjedinjene Države su istovremeno u Taipeiju otvorili Američki institut na Tajvanu (AIT), koji će zapravo imati ulogu američkog veleposlanstva u toj zemlji
Svečanom otvaranju kompleksa vrijednog 250 milijuna dolara koji bi trebao proširiti odnose Sjedinjenih Država s Tajvanom nazočili su dužnosnici obje države, a samo otvaranje institucije moglo bi razbjesniti Peking koji već godinama pokušava osporiti bilo kakve diplomatske poteze Tajvana na kojeg pretendira Kina.
Sjedinjene Države, kao i većina drugih zemalja, nema službene diplomatske odnose s Tajvanom, ponajviše stoga što Peking unutar međunarodne zajednice inzistira na odabiru veza ili s Narodnom Republikom Kinom sa sjedištem u Pekingu ili s Republikom Kinom koju poznajemo pod nazivom Tajvan.
Sukob na relaciji Peking-Taipei datira još iz 1940. godine nakon što je tadašnji vladajući kineski režim Kuomintang poslije pobjede komunista u građanskom ratu pobjegao na otok u Istočnom kineskom moru. Tajvan je s vremenom postao samoupravna demokracija, ali ga službeni Peking smatra dijelom svojeg suverenog teritorija.
Unatoč tome, Sjedinjene Države i dalje održavaju veze s Tajvanom putem 'neslužbenih kanala, kao što je uspostavljanje AIT. Također, Pentagon ovu zemlju oprema oružjem.
>>> Trump otvorio opasan front s Kinom
Analitičari smatraju kako SAD otvaranjem Američkog instituta pokazuju posvećenost Tajvanu kao važnom trgovinskom partneru, bez čije podrške bi ta država bila podložna kineskom utjecaju.
Valja napomenuti kako je tajvanska predsjednica Tsai Ing-wen bila prva svjetska čelnica s kojom je Donald Trump razgovarao nakon stupanja na dužnost predsjednika SAD što je poprilično naljutilo kineski državni vrh, pa se sa zebnjom očekuju reakcije Pekinga na otvaranje Američkog instituta.