IZBJEGLIČKA KRIZA SE NASTAVLJA

EK: Ograda između Mađarske i Hrvatske je nepoželjna

04.09.2015 u 17:20

Bionic
Reading

Svaka zemlja članica EU-a ima pravo odlučiti kako će štiti vanjske granice, ali podizanje zaštitne ograde između Mađarske i Hrvatske u najmanju ruku bilo bi nepoželjno, izjavila je u petak glasnogovornica Komisije Natasha Bertaud

Na novinarski upit bi li Mađarska prekršila neki od europskih propisa ako izgradi zaštitnu ogradu prema Hrvatskoj, što je u četvrtak kao mogućnost spomenuo mađarski premijer Viktor Orban, glasnogovornica Bertaud je rekla da 'svaka zemlja ima pravo odlučiti kako će štititi granice, ali podizanje ograde između dviju članica bilo bi najblaže rečeno nepoželjno'.

Dodala je da je granica između Mađarske i Hrvatske vanjska granica Schengena, ali 'Hrvatska je članica EU-a i kandidat za schengenski prostor'.

'Rješenje nije u podizanju ograda između dvije članice', rekla je.

U Makedoniju u jednom danu ušlo rekordnih 5.600 migranata

Rekordnih 5.600 migranata ušlo je u četvrtak u Makedoniju iz Grčke, dvostruko više nego što je do sada bilo uobičajeno, kada je taj broj oscilirao između 2.000 i 3.000 tisuće ljudi, priopćilo je u petak Visoko povjereništvo UN-a za izbjeglice (UNHCR).

'Jučer je u Makedoniju ušlo 5.600 ljudi', kazala je glasnogovornica UNHCR-a Melissa Fleming. Radi se o rekordnom broju ulazaka u Makedoniju iz Grčke u jednom danu, istaknula je Fleming i objasnila da je teško predvidjeti kako će se stvari razvijati u narednim tjednima.

Obično je početkom listopada, zbog lošeg vremena na Sredozemlju, pritisak izbjeglica na Italiju i Grčku manji, no posljednje su brojke i dalje vrlo visoke bez obzira na vremenske prilike, dodala je Fleming.

Predstavnik UNICEF-a Bertrand Desmoulins je upozorio da makedonske vlasti stignu registrirati tek polovicu migranata pristiglih iz Grčke, zbog čega u prihvatnim centrima imaju otežani pristup humanitarnoj pomoći. Nije znao reći jesu li uzroci tome logističke ili političke naravi.

Od mjeseca siječnja Sredozemlje je prešlo 365.000 migranata, objavila je Međunarodna organizacija za migracije (IMO).

Steinmeier pozvao Europljane da se prestanu međusobno optuživati i počnu surađivati

Njemački ministar vanjskih poslova Frank-Walter Steinmeier pozvao je u petak Europljane da se prestanu međusobno optuživati i da surađuju kako bi odgovorili na izbjegličku krizu koja je duboko podijelila čelnike Europske unije.

'Europa nema pravo dijeliti se pred takvim izazovom', rekao je ministar, dolazeći na sastanak s ostalim šefovima diplomacija zemalja EU-a u Luxembourgu. 'Protuoptužbe neće pomoći da problem stavimo pod kontrolu', ocijenio je.

'Nećemo moći ispuniti našu misiju ako ne prestanemo s međusobnim optuživanjem', rekao je, pozivajući 28 zemalja članica EU-a da prijeđu na bolji model suradnje.

On je ocijenio da je izbjeglička kriza s kojom se Europa suočava puno veća od financijske krize u Grčkoj, rekavši da to znači 'teške odluke i teške rasprave u mjesecima koji slijede'.

Njemački se šef diplomacije založio i za 'zajedničku europsku politiku azila', rekavši da je zajedno sa svojim francuskim i talijanskim kolegom Laurentom Fabiusom i Paolom Gentilonijem dao prijedlog u tom smislu drugim državama EU-a.

'Treba reći istinu - kvote nisu problem', rekao je Gentiloni po dolasku na sastanak u Luxembourgu.

Italija je, kao i Grčka i Mađarska, preplavljena sirijskim, iračkim i afganistanskim izbjeglicama.