NADAJU SE DIPLOMATSKOM RJEŠENJU

EU Rusiji zaprijetila sankcijama, prekinuti razgovori o viznom režimu

06.03.2014 u 20:43

Bionic
Reading

Summit Europske unije posvećen stanju u Ukrajini završio je deklaracijom u kojoj lideri 28 zemalja EU-a prijete sankcijama Rusiji u tri faze, ali ipak ostavljaju prostora za diplomatsko rješenje, piše RTL.hr

Prema zaključku izgleda da među državama članicama postoje dvije, čak i tri grupe država - one koje se boje Rusije i žele što oštrije reagirati poput Litve te one koje imaju vrlo važne ekonomske veze s Rusijom poput Njemačke, Francuske, Velike Britanije.

Zasad EU neće zauzeti tako čvrst stav, neće poput SAD-a uvesti sankcije, ali će inzistirati na tome da se svako rješavanje ukrajinskog problema rješava na način da se poštuje teritorijalni integritet i suverenost Ukrajine. Postupak lokalnog parlamenta na Krimu proglasili su ilegalnim, javlja RTL.hr.

'Naš pristup ima tri koraka. Prvo, odlučili smo poduprijeti odluke ministara vanjskih poslova kojima se prekidaju pregovori o viznom režimu, kao i razgovor o novom ugovoru. Podupiremo europske članice G8 da prekinu s pripremama za samit G8. Drugo, rješenje bi se trebalo pronaći pregovorima ukrajinske i ruske vlade, potencijalno uz pomoć drugih zemalja. Takvi pregovori moraju početi u idućih nekoliko dana. Ako rezultati izostanu, odlučivat ćemo o daljnjim sankcijama poput zabrane putovanja, zaleđivanja imovine i otkazivanje samita Unije i Rusije. Treće - svi daljnji koraci Rusije koji bi doveli do destabilizacije imali bi dalekosežne posljedice na odnose s Rusijom, osobito u gospodarskom smislu', izjavio je Herman Van Rompuy, predsjednik Europskog vijeća.

'Ako Rusija nastaviti poduzimati vojne ili neke druge poteze koje će destabilizirati Krim, onda će naši odnosi biti narušeni nesagledivim posljedicama. To uključuje ekonomske mjere. Ja se nadam da do toga neće doći, i to ne želimo; nadamo se rješenju diplomatskim putem i na tome ćemo ustrajati u iduća dva dana, ali napominjemo da smo razočarani razvojem situacijom i da smo spremni djelovati', rekla je njemačka kancelarka Angela Merkel.

Sve zaključke Europske unije pročitajte OVDJE.

Obama: Referendum o Krimu krši međunarodno pravo

Najavljeni referendum o neovisnosti Krima i priključenju Rusiji kršio bi međunarodno pravo, a u donošenju bilo kakve odluke o tom ukrajinskom poluotoku morala bi sudjelovati i legitimna vlada u Kijevu, rekao je u četvrtak američki predsjednik Barack Obama u obraćanju javnosti oko pitanja Ukrajine.

'Predloženi referendum o budućnosti Krima kršio bi ukrajinski ustav i međunarodno pravo. Svaka rasprava o budućnosti Ukrajine mora uključiti i legitimnu vladu« u zemlji', rekao je Obama u kratkoj izjavi u Bijeloj kući.

Lokalni parlament Krima, u kojem dominiraju proruski zastupnici, najavio je referendum za 16. ožujka na kojem bi se trebala poduprijeti odluka o pripojenju Rusiji.

Obama je također pojasnio da je cilj sankcija Rusiji, koje su najavile Sjedinjene Države, da se kazni Moskva za akcije u Ukrajini, ali je naglasio da postoji i način da se sankcije izbjegnu.

'Dok donosimo te mjere, želim jasno reći da postoji i način rješavanja krize uz poštovanje interesa i Ruske Federacije i Ukrajinaca', dodao je Obama. 'Neka međunarodni promatrači mogu ići po čitavoj Ukrajini, pa i Krimu, kako bi osigurali da se poštuju prava svih Ukrajinaca, i onih rusofonih. Neka počnu konzultacije između ukrajinske i ruske vlade', pozvao je Obama.

Američki je predsjednik u četvrtak naredio zamrzavanje imovine u SAD-u i zabranu putovanja u Sjedinjene Države umiješanima u ugrožavanje suvereniteta i teritorijalnog integriteta Ukrajine nakon što je proruska administracija na Krimu najavila referendum o pripojenju Rusiji. Visoki dužnosnik njegove administracije rekao je da te sankcije ne uključuju predsjednika Vladimira Putina.

Obama je također pozvao Kongres da podupre kapacitete Međunarodnog monetarnog fonda u smislu financijske pomoći Ukrajini.
319834, 319764, 319727, 319698