Čelnici Europske unije zauzeli su se u srijedu da se pravila o automatskoj razmjeni podataka o bankovnim računima usvoje do kraja ove godine, izjavio je predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy nakon završetka summita EU-a
"Postoji konsenzus o promjeni direktive o oporezivanju štednje, čime bi se proširila automatska razmjena podataka i na druge vrste prihoda osim za kamate na štednju. Europsko vijeće poziva da se to usvoji prije kraja godine", izjavio je na konferenciji za novinare Van Rompuy.
U srijedu je u Bruxellesu održan summit EU-a posvećen borbi protiv utaje poreza i energetskim pitanjima.
Europska unija se želi obračunati s poreznim prijevarama, utajama poreza i poreznim oazama. Zbog raznovrsnih načina izbjegavanja poreza EU prema procjenama godišnje gubi tisuću milijardi eura ili dvije tisuće eura po glavi stanovnika. Nešto manje od tisuću milijardi iznosi sedmogodišnji proračun EU-a.
Promjenu direktive od 2008. blokiraju Austrija i Luksemburg, koje ističu da su spremne ukiniti bankarsku tajnu nakon što to učine i treće zemlje poput Švicarske.
Europska komisija će u lipnju pripremiti prijedlog kojim bi se u automatsku razmjenu podataka uključio puni širi raspon prihoda.
Komisija bi do kraja godine trebala predložiti nove pravne instrumente koji bi trebali onemogućiti velike multinacionalne tvrtke da prikrivaju profite i tako izbjegavaju plaćanje poreza.
Velike tvrtke poput Amazona, Googlea ili Applea, koje posluju diljem svijeta, uspijevaju koristeći rupe u zakonima platiti vrlo male poreze na goleme dobiti.
U zaključcima se ne spominje ime nijedne tvrtke.
Što se energije tiče Europska unija treba u to područje investirati oko tisuću milijardi do 2020. i pri tome računa na privatne investicije.
Zemlje članice žele riješiti razmrvljenost energetskog tržišta zbog čega rastu cijene energenata za građane i poduzeća i smanjiti ovisnost o uvozu energenata kroz stabilnu domaću proizvodnju energije.
Cijena industrijskog plina 2012. bila je četiri puta niža u Sjedinjenim Državama nego u Europi, a po cijenama električne energije Europa je skoro gotovo dvostruko skuplja, zbog čega u startu gubi na konkurentosti.
Kao mogući izvori energije nameću se plin i nafta iz škriljevca, koji Sjedinjene Države uspješno iskorištavaju već godinama. Međutim, u Europi nema suglasnosti oko toga zbog straha da bi tehnologija dobivanja plina i nafte iz škriljevca mogla dovesti do onečišćenja podzemnih voda.