'stara dama' u problemima

Europom nezaustavljivo hara korona; sve veći broj država u karanteni, širi se i val prosvjeda

02.11.2020 u 15:00

Bionic
Reading

Neke europske zemlje, teško pogođene drugim valom epidemije koronavirusa koji je u svijetu pokosio više od 1,2 milijuna ljudi, uvode u ponedjeljak nove mjere, ne tako stroge kao proljetos, primjerice Njemačka i Belgija, unatoč sve većem otporu građana

Epidemija ne štedi nikoga, pa nije poštedjela ni čelnika Svjetske zdravstvene organizacije Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa koji je objavio u nedjelju da je bio u doticaju s osobom pozitivnom na koronavirus te mora u karantenu. Dodao je da se osjeća dobro i nema simptoma.

Dosad je u svijetu umrlo najmanje 1.200.042 ljudi od 46.452.818 zaraženih, pokazuje izračun agencije France Pressea na temelju službenih izvora objavljenih u ponedjeljak dopodne.

Iako su Sjedinjene Države najpogođenija zemlja svijeta s 230.996 umrlih od 9.207.364 zaraženih, pandemija se trenutačno najbrže širi u Europi.

Zbog tog su razloga europske vlade odlučile uvesti nove mjere, nimalo popularne: tako bi ovog tjedna napetost mogla dodatno porasti na talijanskom poluotoku. Tamošnja glasila pišu da će vlada u ponedjeljak proglasiti karantenu u velikim gradovima, počevši s Milanom i s Napuljem.

To je rizičan korak nakon sukoba koji je u subotu u Rimu izbio između policije i prosvjednika koji se protive restrikcijama što se uvode radi sprječavanja širenja epidemije.

Koronavirus, Njemačka
  • Koronavirus, Njemačka
  • Koronavirus, Njemačka
  • Koronavirus, Njemačka
  • Koronavirus, Njemačka
  • Koronavirus, Njemačka
    +11
Koronavirus, Njemačka Izvor: EPA / Autor: SASCHA STEINBACH

U Španjolskoj je policija u noći na ponedjeljak privela desetke prosvjednika protiv mjera ograničenja, u okršajima u više gradova, napose u Madridu.

U Njemačkoj su u ponedjeljak stupile na snagu strože mjere u borbi protiv širenja koronavirusa kojima je cilj smanjenje osobnih kontakata građana i usporavanje rasta broja novozaraženih.

Od danas se osim uobičajenih pravila o držanju razmaka, pranja ruku i nošenja zaštitnih maski u trgovinama, javnom prijevozu i pješačkim zonama, uvodi i mjera zabrane okupljanja više od deset osoba iz najviše dva kućanstva.

Koronavirus, Italija
  • Koronavirus, Italija
  • Koronavirus, Italija
  • Koronavirus, Italija
  • Koronavirus, Italija
  • Koronavirus, Italija
    +10
Koronavirus, Italija Izvor: Profimedia / Autor: Riccardo Giordano/AGF / Shutterstock Editorial / Profimedia

Nove mjere odnose se i na rad restorana i ugostiteljskih objekata, koji od danas smiju prodavati hranu i piće samo za konzumaciju izvan objekta.

Hotelima u Njemačkoj je zabranjen prihvat gostiju koji nisu na poslovnom putu. Građani su pozvani da se suzdrže od privatnih putovanja i okupljanja.

Rad je također zabranjen kazalištima, kinima i opernim kućama, kao i teretanama i bazenima.

U Belgiji, gdje koronavirus najviše kruži, u ponedjeljak je proglašena druga šestotjedna karantena, ali manje stroga nego proljetos.

Rad od kuće je obvezan gdje je god to moguće, trgovine koje ne prodaju osnovne potrepštine su zatvorene. Samo cvjećari i knjižari mogu raditi.

Koronavirus, Francuska
  • Koronavirus, Francuska
  • Koronavirus, Francuska
  • Koronavirus, Francuska
  • Koronavirus, Francuska
  • Koronavirus, Francuska
    +6
Koronavirus, Francuska Izvor: Profimedia / Autor: Elko Hirsch/SOPA Images / Shutterstock Editorial / Profimedia

Savezni glasnogovornik službe za suzbijanje koronavirusa rekao je u ponedjeljak da broj zaraženih i pacijenata u bolnicama "još raste, ali sporije. Taj superbrzi vlak vozi, ali malo sporije", istaknuo je.

U Francuskoj je znanstveno vijeće koje savjetuje vladu ocijenilo da drugi val epidemije covida-19 s kojim se Europa trenutačno bori, zacijelo nije posljednji i postoji bojazan da će "potkraj zime zaredati nekoliko valova".

U nedjelju je u Francuskoj, gdje je u petak uvedena karantena, prijavljeno oko 46.290 novih slučajeva - što je oko 10.000 više nego dan ranije.

U takvom tjeskobnom ozračju premijer Jean Castex pozvao je u nedjelju Francuze da poštuju mjeru ograničenja kretanja koja je "nužna" kako bi se zaustavilo širenje epidemije.

No i u Francuskoj je karantena manje stroga nego proljetos, pa se u ponedjeljak 12 milijuna učenika vratilo u školu.

U školama je ipak na snazi stroži higijenski protokol koji uključuje nošenje maske za sve starije od šest godina.

Ženeva je pak zbog "ozbiljnog pogoršanja situacije" najavila uvođenje strožih mjera od onih koje vrijede na nacionalnoj razini u Švicarskoj i u ponedjeljak navečer je zatvorila barove, restorane i trgovine koje ne prodaju hranu i osnovne kućanske potrepštine.

Nošenje maske bit će obvezno čitavu zimu na svim uspinjačama na skijalištima.

Portugal, gdje je u ponedjeljak dan žalosti za žrtve covida-19, objavio je u ponedjeljak da će proglasiti izvanredno zdravstveno stanje.

Velika Britanija, koronavirus
  • Velika Britanija, koronavirus
  • Velika Britanija, koronavirus
  • Velika Britanija, koronavirus
  • Velika Britanija, koronavirus
  • Velika Britanija, koronavirus
    +6
Velika Britanija, koronavirus Izvor: Profimedia / Autor: Ben Cawthra / Shutterstock Editorial / Profimedia

Premijer Velike Britanije, najpogođenije europske zemlje, s najmanje 46.555 umrlih, Boris Johnson, najavio je ponovno uvođenje karantene u Engleskoj od četvrtka do 2. prosinca.

Ponovno zatvaranje koje bi opet moglo gurnuti zemlju u recesiju, "doista je pogubno" za britansko gospodarstvo, koje je pandemija već bacila na koljena, upozorila je udruga poslodavaca CBI.

U ponedjeljak je list The Sun objavio da je princ William, drugi u nasljednom redu za britansku krunu, u travnju bio zaražen novim koronavirusom i imao je dišnih tegoba.