Europska komisija nije u ponedjeljak htjela komentirati očitovanje Državnog izbornog povjerenstva po kojem Branimir Glavaš može biti nositelj liste HDSSB-a, ali ne i kandidat za predstojeće parlamentarne izbore, što je kasnije Ustavni sud odbacio
Europska komisija ne komentira način na koji političke stranke biraju svoje kandidate i stavljaju ih na svoje izborne liste. To je u nadležnosti izbornog povjerenstva i hrvatskog pravnog sustava', rekao je glasnogovornik povjerenika za proširenje Peter Stano, odgovarajući na novinarsko pitanje.
Stano je dodao da će Komisija pratiti izbore u okviru monitoringa o ispunjavanju političkih kriterija, a što se tiče pitanja ratnih zločina i to će biti praćeno u okviru monitoringa u poglavlju 23, Pravosuđe i temeljna prava.
Predsjednik Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje (HDSSB) Vladimir Šišljagić zatražio je u utorak od Državnog izbornog povjerenstva da odgovori može li Branimir Glavaš, u skladu sa zakonskim propisima i Ustavom, na parlamentarnim izborima iskoristiti pasivno biračko pravo kao nositelj izbornih lista HDSSB-a, kao kandidat na izbornoj listi ili kao nositelj i kandidat izborne liste.
Od DIP-a je zatražena informacija postoje li ikakve zapreke da Glavaš, pravomoćno osuđen na bezuvjetnu zatvorsku kaznu dužu od šest mjeseci, koju izdržava u drugoj državi, bude istaknut za nositelja stranačke liste na parlamentarnim izborima.
DIP je objavio u četvrtak da Glavaš može biti nositelj liste HDSSB-a, ali ne i kandidat na listi na predstojećim parlamentarnim izborima. Ustavni sud je zatim odbacio to očitovanje, uz obrazloženje da ono ne osigurava zaštitu temeljnih vrednota hrvatske ustavne države i otvara ustavnopravno neprihvatljivu mogućnost.