Južna Koreja uspjela je u najvećoj mjeri suzbiti pandemiju koronavirusa bez uvođenja karantene ili opće izolacije te pritom zadržati normalno funkcioniranje gospodarstva, što je jedinstven slučaj u svijetu
Kako piše ugledni The New York Times, krajem veljače i ožujka broj zaraženih koronavirusom premašivao je nekoliko tisuća, a samo u jednom danu zabilježeno je 900 novooboljelih. Već tjedan dana kasnije broj zaraženih se počeo smanjivati, a danas u Južnoj Koreji dnevno oboli tek desetak osoba.
Američki dnevnik ocjenjuje da je Južna Koreja, uz Kinu, pobijedila epidemiju upotrebom 'agresivnog javnog zdravstva' i to bez uvođenja drakonskih ograničavanja kretanja i opće izolacije, kao što je to slučaj u Europi i Sjedinjenim Državama.
Južnokorejski recept za pobjedu nad zarazom temelji se na brzoj akciji, testiranju što većeg broja građana i njihovoj svesrdnoj podršci, ističe list i dodaje kako mnogobrojne europske države pokušavaju primijeniti južnokorejski pristup.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron i švedski premijer Stefan Löfven pozvali su južnokorejskog predsjednika Moon Jae-ina da ih upozna s detaljima mjera koje je poduzela ta azijska zemlja. Šef Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus je pak pozvao ostale zemlje da slijede primjer Francuske i Švedske te da zatraže savjet od onih 'koji su pokazali da se može uspješno nositi s krizom'.
Južnu Koreju je kao uzor spomenuo i Scott Gottlieb, bivši povjerenik Uprave za hranu i lijekove pri WHO-u. On je na društvenim mrežama ustvrdio da Južna Koreja 'pokazuje da se koronavirus može pobijediti podvrgavanjem testiranju što većeg broja građana, dijeljenjem relevantnih informacija i ostalim mjerama obuzdavanja'.
Valja napomenuti da su se južnokorejski dužnosnici sastali s predstavnicima medicinskih kompanija već dan nakon što je zabilježen prvi slučaj oboljelog od koronavirusa. Vlasti u Seulu odmah su pozvale medicinske tvrtke da počnu razvijati komplete za testiranje na koronavirus, a dnevno su isporučivane tisuće takvih testnih kompleta.
Južna Koreja trenutno proizvodi 100.000 kompleta dnevno, a dužnosnici kažu da su u pregovorima s 17 stranih vlada o njihovom izvozu. Američki dnevnik podsjeća da su u Južnoj Koreji testiranja rađena rano, često i sigurno te da je u toj zemlji testirano više stanovnika nego u bilo kojoj drugoj u svijetu. Time je Južna Koreja došla u situaciju da na vrijeme izolira sve sumnjive slučajeve i omogući brzu pomoć zaraženima.
Prema dostupnim podacima, provela je oko 300.000 testiranja, što je 40 puta više nego u Sjedinjenim Državama, a stranim gostima omogućen je pristup mobilnim aplikacijama putem kojih mogu provjeriti pripadaju li prema simptomima u rizičnu skupinu.
Uz to, južnokorejski hoteli i uredi koriste termalne kamere kako bi ustanovili ima li netko povišenu temperaturu koja se provjeravala i gostima restorana prije samog ulaska u njih. Južnokorejske vlasti su također razvile mnogobrojne alate za praćenje oboljelih, među kojima je nadzor putem sigurnosnih kamera, zapisa kreditnih kartica i podataka iz GPS uređaja automobila i mobitela građana.
Južnokorejske vlasti su o razvoju situacije obavještavale građane putem društvenih mreža. Kada bi ustanovili kretanje oboljelog, vlasti su putem poruka izvijestili stanovništvo gdje se oboljeli kretao, pa čak i koji autobus je koristio, a u pojedinim slučajevima građanima je poručeno je li oboljela osoba nosila zaštitnu masku. Uz to, razvijena je aplikacija koju su morale koristiti osobe u samoizolaciji. Onaj koji bi prekršio samoizolaciju i napustio kuću bio bi drastično novčano kažnjen.
Američki list ističe da je većina južnokorejskih građana prihvatila ove mjere iako su one u ponekim slučajevima ozbiljno narušavale privatnost. Ipak, discipliniranost Južnokorejaca dovela je do stope smrtnosti od koronavirusa manje od jedan posto, uvjerljivo najmanje u svijetu.