Više od 30 ekoloških organizacija i pojedinci okupljeni oko Ekološkog ustanka, zbog niza ekoloških problema, u centru Beograda organizirali su prosvjed pod nazivom 'Ustanak za opstanak'. Prosvjed je počeo oko 14 sati ispred Predsjedništva Srbije, a oko 16.10 krenula je prosvjednaa šetnja do Brankovog mosta, koji je bio blokiran dva sata
Na sredini Brankovog mosta, na koji su došli sudionici prosvjeda Ekološki ustanak, došlo je do fizičkog obračuna vozača koji su ostali blokirani na mostu i prosvjednika.
Kad su prosvjednici došli su do Brankovog mosta, tamo je jedna traka bila puna automobila jer policija nije na vrijeme zaustavila promet, zbog čega je došlo do prepirke i fizičkog obračuna između građana koji su prosvjedovali i onih iz zaustavljenih automobila, prenosi Nova.rs.
Sukob između vozača i građana riješen je tako što je jedan čovjek izašao iz automobila te pokazao policijsku značku i razdvojio građane.
Na pitanje reportera N1 prometnoj policiji zašto nije na vrijeme zaustavljen promet, neslužbeno mu je rečeno da su građani neorganizirano i u manjim grupama prilazili mostu. Kažu da bi, da je postojalo čelo kolone ili transparent na vrijeme odreagirali, ali s obzirom da su građani dolazili u grupama došlo je do ove situacije.
U prvom planu ovog prosvjeda, odnosno ustanka je je borba za loznički kraj, a protiv kompanije Rio Tinto koja bi tamo željela iskopavati litij. U Australiji se samo vadi rudna stijena, ali se ne prerađuje, dok se u Srbiji planira i prerada, upozorila je ranije jedna od govornica na prosvjedu.
Veliki broj umjetnika, poput pisca Ljubivoja Ršumovića, likovnog umetnika Dejana Atanackovića, glazbenika Zorana Kostića Caneta i Darka Rundeka, glumaca Svetlane Bojković, Jelisavete Seke Sablić, Anite Mančić, Petra Božovića, Ljubomira Bandovića, Dragana Jovanovića, karikaturista Predraga Koraksića Koraksa najavio je dolazak na prosvjed Umjetnici su također pozvali građane da im se priključe u spašavanju šuma, rijeka, vode, zraka i plodnog zemljišta od onih koji ih sjeku, zagađuju i otimaju.
Više tisuća građana sudjelovalo je 10. travnja na prosvjedu nazvanom Ekološki ustanak koji je u Beogradu organizirala grupa 'Odbranimo reke Stare planine', zatraživši uvođenje moratorija na izgradnju malih hidroelektrana, obustavu sječe šuma po Srbiji, i intenzivnije pošumljavanje.