Glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg sastaje se s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom u utorak, uoči proslave 70. godišnjice vojno političkog saveza koji je česta meta Trumpovih kritika
Susret Trumpa i Stoltenberga organiziran je prije dvodnevnih razgovora 29 ministara vanjskih poslova zemalja članica Sjevernoatlantskog saveza kojima će dominirati pitanje Rusije.
U ulozi neuobičajenoj za predsjednika države utemeljiteljice NATO-a, Trump odavna propituje korisnost saveza i druge članice optužuje za parazitsko ponašanje.
Trump od početka mandata pritišće države članice da ispune zajednički zadani cilj o izdvajanju dva posto BDP-a za obranu te se ljuti zbog toga što Njemačka, najsnažnije europsko gospodarstvo, ne ispunjava taj cilj. Nadalje, čak je podrugljivo zapitao ima li smisla braniti male države NATO-a kakva je primjerice Crna Gora.
U obraćanju novinarima u Bruxellesu, prije odlaska za Washington, Stoltenberg se suglasio s time da bi Njemačka trebala ispunjavati obveze preuzete na summitu NATO-a 2014.
'Očekujem da Njemačka ispuni obvezu koju je preuzela s drugim saveznicama iz NATO-a', rekao je Stoltenberg, nekadašnji premijer Norveške.
'Očekujem da ispune obećanja o izdvajanju za obranu, oni su NATO-u predali nacionalni plan s razradom kako će Njemačka povećati troškove za obranu za 80 posto u desetljeću', rekao je.
Kay Bailey Hutchison, američka veleposlanica pri NATO-u, također je, ali diplomatski vještije nego Trump, izrazila nadu da će njemačka kancelarka Angela Merkel povećati potrošnju za obranu.
'Od Njemačke trebamo više jer je ona najsnažnija ekonomija u Europi. Oni moraju učiniti više, rekli su da moraju učiniti više i znam da kancelarka Merkel to želi', rekla je Hutchinson.
Dodala je da njemačka kancelarka upravlja složenom koalicijskom vladom.
Daljnji potezi u pogledu Ukrajine
Troškovi izdvajanja za obranu izazivaju podjele unutar saveza, ali ono u čemu se većina članica slaže je zabrinutost zbog ruske potpore separatistima na istoku Ukrajine i ruske aneksije poluotoka Krima iz 2014.
"Razmotrit ćemo kako bismo mogli učiniti više za cijelo crnomorsko područje. Učinit ćemo više za nadzor, članice NATO-a imat će više brodova u Crnom moru, a na snazi su sankcije koje su nametnute Rusiji zbog njezinih poteza prema Ukrajini", rekla je Hutchison.
Prema Stoltenbergovim riječima, ministri vanjskih poslova vjerojatno će se suglasiti u potpori Ukrajini i Gruziji, a to uključuje uvježbavanje pomorskih snaga i obalnih straža i nove vojne vježbe te obilaske luka.
NATO će razgovarati i o daljnjim koracima nakon propasti rusko-američkog Sporazuma o uklanjanju i uništenju raketa srednjeg dometa (INF) pri čemu SAD i njegove saveznice optužuju Rusiju da je razvojem svog raketnog sustava prekršila taj ključni sporazum iz doba hladnog rata.
Stoltenberg će se u srijedu obratiti Kongresu.
No sastanak u povodu godišnjice u Washingtonu biti će okupljanje na nižoj razini, a središnji događaj planiran je u prosincu kada će se u Londonu održati sastanak na vrhu zemalja članica NATO-a.