U Hrvatskoj se u četiri Regionalna ureda pravobraniteljice za djecu - u Zagrebu, Splitu, Rijeci i Osijeku u prosijeku godišnje zaprimi oko 1.500 pojedinačnih prijava zbog kršenja prava djece, izvijestila je u utorak pravobraniteljica za prava djece Ivana Milas -Klarić na okruglom stolu 'Deset godina splitskog ureda pravobraniteljice za djecu-postignuća i izazovi'
Tim je skupom u Splitu obilježena deseta godišnjica osnutka toga Regionalnog ureda.
'Nama su ti pojedinačni slučajevi silno važni jer nam signaliziraju što se događa sa zaštitom dječjih prava u Republici Hrvatskoj,' naglasila je pravobraniteljica Milas-Klarić.
Dodala je kako u Hrvatskoj moramo biti svjesni da su dječja prava 'ljudska prava', a ne 'nekakva manja prava.'
'Djeca imaju svoja ljudska prava zaštićena različitim međunarodnim dokumentima, a prvenstveno Konvencijom o pravima djeteta', rekla je Milas-Klarić
Kada uredi pravobraniteljice imaju saznanja o kršenju dječjih prava, posebice u slučajevima njihovog zlostavljanja, onda to prijavljuju policiji i Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske (DORH), rekla je.
Istaknula je i važnost regionalnih ureda pravobranitelja za djecu jer su ti uredi lakše dostupni djeci i građanima. Splitski Reginalni ured pravobraniteljice za djecu je nadležan za četiri županije: Splitsko-dalmatinsku, Dubrovačko-neretvansku, Šibensko-kninsku i Zadarsku. 'Naš ured u Splitu je prvi regionalni ured kojeg smo osnovali u Hrvatskoj izvan Zagreba i jedan je od najzahtjevnijih jer 'pokriva' i udaljena mjesta na otocima,' podsjetila je Milas-Klarić.
Na području za koje je nadležan splitski Regionalni ured postoji problem 'nedostatka izvannastavnih aktivnosti djece' te poteškoće sa zdravstvenom zaštitom djece posebice u udaljenijim mjestima na otocima, dodala je.
Sudionici okruglog stola istaknuli su kako je često kršenje prava djece u Hrvatskoj u domeni odnosa između roditelja i djece, te zanemrivanja djece ili kršenje prava djece u zaštiti od svakog oblika nasilja.