mijenja se zkp

Habijan objasnio kako će se dokazivati podmićivanje zastupnika, policija dobiva jedan novi zadatak

04.04.2025 u 11:36

Bionic
Reading

Ministar pravosuđa, uprave i digitalne transformacije Damir Habijan u petak je, tijekom rasprave o izmjenama Zakona o kaznenom postupku (ZKP), kazao da će se uvođenjem obveznog tonskog snimanja ubrzati suđenja, pogotovo u kaznenim postupcima

"Cilj tonskog snimanja je ubrzanje postupka kada govorimo o kaznenim postupcima. Lakše i autentičnije će se izjave i iskazi moći unijeti i biti lakši za kasnije praćenje", rekao je Habijan predstavljajući izmjene ZKP-a, koje se donose po hitnom postupku.

Naveo je da se izmjenama ZKP-a propisuje i novi datum stupanja na snagu odredbi kojima se uređuje obvezno tonsko snimanje sudskih rasprava, odnosno ono se prolongira s 1. svibnja 2025. na 1. srpnja 2027. Istaknuo je da se radi o tehnički zahtjevnom procesu koji zahtjeva opremanje svih 1317 sudnica. Uz to, treba provesti i edukaciju sudaca i informatičara u pravosudnim tijelima.

"Bolje da je rok ovakav nego da stavljamo neke rokove koji su nerealni obzirom na opsežan i tehnički zahtjevan proces implementacije i edukacije svih onih koji su uključeni", rekao je.

Habijan je rekao i da su u izmjene i dopune ZKP-a krenuli radi usklađivanja s pravnim standardima OECD-a te predlažu proširiti kaznena djela za koja se mogu odrediti posebne dokazne radnje.

Tako se izmjenama ZKP-a u katalog kaznenih djela dopunjuje kaznenim djelom podmićivanja zastupnika. To znači da će sudac istrage, na zahtjev državnog odvjetnika, moći odrediti posebne dokazne radnje, ako postoje osnove sumnje u počinjenje kaznenog djela podmićivanja zastupnika.

Oporba nezadovoljna produljenjem rokova

Pojasnio je da se kazneno djelo podmićivanja zastupnika odnosi na zastupnike u Hrvatskom saboru, u Europskom parlamentu, ali i na zastupnike predstavničkih tijela stranih država i međunarodnih javnih organizacija.

Uz to, naveo je da će dokazne radnje za kazneno djelo podmićivanja zastupnika kod pasivnog podmićivanja biti u trajanju od 18 mjeseci, a kod aktivnog podmićivanja do 12 mjeseci.

Habijan je kazao i da se izmjenama zakona uvodi obaveza policije da žrtve kaznenih djela, obiteljskog nasilja i nasilja obavještava o puštanju uhićenika i pritvorenika na slobodu.

Tijekom replika oporba je izražavala nezadovoljstvo produljenjem roka uvođenja obaveznog tonskog snimanja pa je SDP-ova Marija Lugarić podsjetila da je tonsko snimanje ušlo u ZKP 2022. s primjenom od listopada 2024. Onda je u ožujsku 2024. taj rok promijenjen na 1. svibnja ove godine, a sada je prijedlog 1. srpnja 2027.

Stoga je upitala ima li garanciju da se taj rok opet neće produžiti, a Habijan joj je odgovorio da je rok koji su postavili realan. "Iza ovog prijedloga stojim i siguran sam da ćemo i prije 1. srpnja 2027. u primjeni imati tonsko snimanje i u parnicama i u kaznenim predmetima", poručio je.