Iako je još jučer izgledalo kao da je sve dogovoreno oko izbora ustavnih sudaca, danas je došlo do potpune promjene, a postoji ozbiljna opasnost da Hrvatska ostane bez Ustavnog suda
Nakon što su u srijedu poslijepodne članovi saborskog Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav usuglasili listu s imenima deset kandidata za suce Ustavnog suda, činilo se da će glasanje o njihovu imenovanju u petak biti puka formalnost. Međutim onda je stigao SDP-ov zahtjev da se glasanje o ustavnim sucima odvoji od glasanja o opozivu Vlade, odnosno da se o povjerenju Plenkovićevoj ekipi glasa sljedeći tjedan.
Taj ultimatum HDZ je odbio, a sada SDP prijeti da od glasanja o ustavnim sucima neće biti ništa. S obzirom na to da se ustavni suci biraju dvotrećinskom većinom, vladajući ih bez glasova SDP-a ne mogu izabrati.
Ne dogodi li se preko noći nešto zbog čega bi HDZ ipak odgodio glasanje o opozivu Vladi ili, pak, SDP popustio i glasao za suce Ustavnog suda istoga dana kada i za rušenje Vlade, Republika Hrvatska će ovaj vikend prvi puta u svojoj povijesti biti bez Ustavnog suda, pišu Marko Špoljar i Ivanka Toma za Jutarnji list.
Naime, desetorici od ukupno trinaest ustavnih sudaca u ponoć s petka na subotu istječe i produljeni šestomjesečni mandat, a troje preostalih ne može donijeti nikakvu odluku.
Predsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić za Jutarnji list rekao je da ako se neće odvojiti glasanje o opozivu Vlade od izbora ustavnih sudaca, od potonjeg neće biti ništa.
Aktualni predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović upozorio je prije neki dan na opasnost neizbora ustavnih sudaca. Neizborom Ustavnog suda, istaknuo je, došlo bi do ustavne krize i bila bi bila ugrožena ustavna demokracija. Stoga, kaže, pozdravlja dogovor, 'ako je istina da je postignut'. Dodao je međutim i kako 'ključne političke stranke sebi to ne bi dozvolile', zapitavši se kome bi bilo u interesu da se ne dogovore. Napomenuo je i kako se bez dogovora oko Ustavnih sudaca ne bi mogli održati ni predsjednički izbori na ustavan i zakonit način.