Predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović rekao je u srijedu kako odugovlačenje imenovanja ustavnih sudaca nije korektno prema tom sudu, kao ni prema kandidatima koji su se prijavili, a naglasio je i da bi neizborom ključnog ustavnog tijela bila ugrožena ustavna demokracija
"Smatram da ovo nije korektno prema Ustavnom sudu kao instituciji i prema kandidatima koji su se prijavili. Bilo je dovoljno vremena da se moglo sve to obaviti", rekao je Šeparović za Dnevnik Nove TV dodavši kako je ipak najvažnije da se do petka izaberu ustavni suci.
Naime, saborski Odbor za Ustav, Poslovnik i politički sustav potvrdio je ranije danas na sjednici imena deset sudaca Ustavnog suda o kojima će se na plenarnoj sjednici raspravljati u četvrtak, a glasovati u petak, dan prije isteka već produljenog roka za desetero sudaca Ustavnog suda.
'Najvažnije je da se suci izaberu do petka'
Vladajuća većina, za suce u Ustavni sud predložila je Dražena Bošnjakovića (bivši ministar pravosuđa), Antu Galića (sudac Visokog upravnog suda), Rajka Mlinarića (ustavni sudac), Franu Staničića (profesor na zagrebačkom Pravnom fakultetu) i Miroslava Šumanovića (ustavni sudac).
Oporba je, pak, za suce predložila Andreja Abramovića (ustavni sudac), Biljanu Kostadinov (profesorica na zagrebačkom Pravnom fakultetu), Lovorku Kušan (ustavna sutkinja), Mašu Marochini Zrinski (profesorica na riječkom Pravnom fakultetu), Sanju Bezbradicu Jelavić (odvjetnica). Šeparović je, upitan zašto se tako važno pitanje ostavilo za sam kraj, rekao kako to nije pitanje za njega.
"To je pitanje za Sabor i stranke koje sudjeluju u izboru. Ja držim da je bilo dovoljno vremena i da se to moglo u roku obaviti, ali nije kasno, najvažnije je da se do petka izaberu", rekao je Šeparović.
'Bez sudaca nema predsjedničkih izbora'
Neizborom Ustavnog suda, istaknuo je, došlo bi do ustavne krize i bila bi bila ugrožena ustavna demokracija. Stoga, kaže, pozdravlja dogovor, 'ako je istina da je postignut'. Dodao je međutim i kako 'ključne političke stranke sebi to ne bi dozvolile', zapitavši se kome bi bilo u interesu da se ne dogovore. Napomenuo je i kako se bez dogovora oko Ustavnih sudaca ne bi mogli održati ni predsjednički izbori na ustavan i zakonit način.
Upitan o svom budućem radu rekao je da će nastojati odraditi ovaj mandat do kraja te pomoći u tranziciji. Zahvalio je dosadašnjem sazivu na kvalitetnoj suradnji, rekavši kako su imali težak mandat te drži da su ga kvalitetno i dobro odradili.
"Ja ću nakon što završi moj mandat otići sa suda i neću se javljati na idući mandat. Posvetit ću se unucima, djeci i rodnoj Korčuli", pojasnio je. Na pitanje o mogućnosti povratka u odvjetnike uzvratio je kako je moguće da se vrati među odvjetnike na jedan "ležerniji način".