stotine poginulih

'Hladna kap' i obrana: Što je uzrok nezapamćenih poplava u Španjolskoj?

04.11.2024 u 17:05

Bionic
Reading

Španjolska meteorološka agencija izvijestila je da je Valencija doživjela 'najnepovoljnije zahlađenje u posljednjem stoljeću' prije nego što su nastupile poplave. Dok hitne službe i dalje tragaju za nestalima, mnogi se pitaju što je uzrokovalo razorne bujične poplave u kojima je poginulo najmanje 217 osoba

Nazvane 'poplavama stoljeća', oborine su prošlog utorka prouzročile velike štete na južnim i istočnim područjima Španjolske, gotovo potpuno uništenima bujicama blatne vode. Dok su automobili plutali ulicama Valencije, a seoske ceste pretvorile se u rijeke, vojska je pomagala u spašavanju ljudi i imovine.

Poznato je to da je ova regija posebno osjetljiva na jake jesenske pljuskove uzrokovane vremenskim fenomenom poznatim kao 'hladna kap' ili DANA (Depresión Aislada en Niveles Altos – izolirana depresija na visokim razinama). Ipak, vjeruje se da su klimatske promjene pogoršale ovaj destruktivni vremenski sustav, što je dovelo do iznenadnih poplava, najgorih koje je regija vidjela u posljednja tri desetljeća, piše Independent.

  • +8
Posljedice poplava u Španjolskoj - Valencija Izvor: Profimedia / Autor: Davide Bonaldo/SOPA Images/ddp USA, Shutterstock Editorial

Od vremenskih pojava do obrane od poplava - što je moglo biti uzrok?

1. 'Hladna kap'

'Hladna kap' izraz je koji se koristi u Španjolskoj i Francuskoj za vremenski fenomen koji se pojavljuje svake jeseni i izaziva jake oborine. Inače poznat kao meteorološki sustav DANA, već dug niz godina prisutan je na španjolskoj obali Sredozemnog mora, a znanstvenici vjeruju da ga klimatske promjene samo pogoršavaju.

Do 'hladne kapi' dolazi kada se hladan zrak sudari s toplim i vlažnim iznad Sredozemnog mora. Topliji zrak zatim se naglo diže, brzo formirajući goleme kišne oblake. Ovi oblaci su prepuni vode, a mogu se satima zadržati na istom području, čime se povećava njihov razorni potencijal.

Istočna i južna Španjolska posebno su osjetljive na 'hladnu kap' zbog položaja između Atlantskog oceana i Sredozemnog mora.

2. Klimatske promjene

Španjolska meteorološka agencija Aemet izjavila je da je Valencija doživjela 'najnepovoljnije zahlađenje u stoljeću' uoči poplava. Klimatske promjene vjerojatno su pojačale intenzitet ovih oborina.

Glasnogovornik Aemeta rekao je lokalnim medijima: 'Nije moguće da temperature zraka i mora rastu, a da sve ostalo ostane isto', rekao je te dodao kako je promjena temperature ne samo pojačala količinu oborina, već ih je učinila i učestalijima.

Povećane ljetne vrućine također su utjecale na to da je tlo u Valenciji postalo tvrđe i manje sposobno apsorbirati prekomjerne količine vode.

3. Neadekvatna obrana od poplava

Nakon oluje mnogi su izrazili zabrinutost time da obrambeni sustav Valencije protiv poplava nije dovoljno jak da izdrži tako ekstremne vremenske uvjete.

Kao što je navedeno, ova regija osobito je izložena riziku od iznenadnih poplava zbog tvrdog tla i osjetljivosti na 'hladnu kap', a infrastruktura nije bila u stanju adekvatno zaštititi stanovništvo.

Španjolska služba civilne zaštite izdala je upozorenje stanovnicima da ostanu kod kuće tek poslije 20 sati u utorak, 29. listopada, što je bilo prekasno za mnoge koji su već bili zarobljeni na cestama. Stanovnici su također upozorili na neadekvatnu odvodnju, posebno u manjim gradovima u blizini rijeka, zaključuje Independent.