Nakon što su tri dana razgovarali i snimali stanje u brodogradilištima u Puli i Rijeci, izaslanstvo kineske kompanije China Shipbuilding Industry Corporation napustilo je Hrvatsku. Kineski investitori su vjerojatno posljednja prilika za spas brodogradilišta. Ministar gospodarstva Darko Horvat je otkrio kako su Kinezima u razgovoru ponuđena oba brodogradilišta, no ne samo u kontekstu brodogradnje. Sindikati nemaju ništa protiv drugih industrijskih proizvodnji.
'Ako postoji još neka dodatna djelatnost, to je za nas prihvatljivo, ali da to ne bude nekretninski biznis, turizam ili tako nešto, jer to nismo željeli ni prije a nebi željeli ni sada, rekao je Boris Cerovac, predsjednik Štrajkaškog odbora Uljanika i predsjednik Jadranskog sindikata za HRT.
'Treći maj je oduvijek radio i za treća lica, vrlo često to nisu bili brodovi, to su bili neki drugi čelični elementi, dapače, zašto ne? Pozdravljamo tu odluku, nama je vrijeme taj faktor koji ne igra za nas', smatra Boris Bučanac, član Odbora za spas 3. maja.
Vlada pred Kineze ne postavlja rok odgovor o eventualnom interesu za ulaganje u posrnula brodogradilišta.
'Ponuđena je i jedna i druga lokacija, ne samo isključivo u kontinuitetu brodogradnje već u investiranju i zajedničkom naporu da se na tim lokacijama možda proizvodi nešto drugo', rekao je u srijedu poslijepodne ministar Horvat.
'Ako u ovom trenutku oni (Kinezi) ne vide prosperitet odnosno mogućnost kontinuiteta brodogradnje u Puli i Rijeci, mi želimo na tim lokalitetima zadržati proizvodnu djelatnost', istaknuo je.
Upitan što će biti ako se račun Uljanika ne odblokira, ministar Horvat je rekao kako je sud rekao da tada slijedi stečaj te da je taj signal Vladi vrlo jasan, kao i njena poruka da nema više dosadašnjeg modela financiranja brodogradnje. Istaknuo je da perspektiva koju nude kineski partneri postoji, a vidjet će se hoće li biti prihvatljiva.